Představte si, že žvýkáte nedělní řízek s bramborovým salátem, mocně podléváte dvanáctkou a jen tak ze zvyku mrknete jedním okem z okna. A venku padají sloupy číslic a liter. Bleskne vám hlavou, že asi sousedi vylévají hovězí vývar s těstovinovými písmenky, ale to by toho museli navařit kotel...

Z druhé strany vašeho okna někdo připevnil tekutý závěs, který zakrývá cestu do jiného světa, vytvořeného programem. Nebo že vy byste byli v tom jiném světě a tam za oknem je ten pravý? Každopádně jste na prahu matrixu - to je dneska raz dva.

Filmová trilogie bratrů Wachovských o Matrixu se stala pro mnohé fanoušky předělem nejen kinematografie, ale i kultury samé. Málokterý film vyvolal tak obrovský zájem dešifrovat skryté významy, hledat souvislosti a komparovat (od Alenky v říši divů až po Hvězdné války), jen na internetu najdete přes 24 000 000 odkazů. Nejbližšími literárními díly, z kterých bylo mocně čerpáno, je Neuromancer Wiliama Gibsona a Bible. Absurdní páreček? Jen na první pohled.

Co je skutečnost?

Matrix je stejně tak poučen Lemovým Futurologickým kongresem jako různými filosofy, přičemž "bajka" o Platónově jeskyni se přímo nabízí. Ale opravdoví znalci by nejspíš na otázku, aby co nejjednodušším způsobem matrix vysvětlili, odpověděli dnes už notoricky známou tezí francouzského filosofa Jeana Baudriarda, že jde o kopii neexistujícího originálu, která je skutečnější než skutečnost.

Je-li existence člověka v životě Země jen epizoda, není pak lidská rasa jen virem, kterým si Bůh-Architekt-programátor krátí dlouhou chvíli, hraje hry sám se sebou, dělá na sebe podrazy, ale kdykoliv může hru skončit nebo zkusit jiný "level", jinou strategii?

Úspěšné dílo volá po parodii. Může to být součást marketingové strategie, může to být pokus přiživit se na něčem úspěšném. Ale pokud se parodie nezmění v karikaturu, může výsledek docela překvapit. V případě Matrix Recesed si po přečtení mnohý čtenář bude moci klidně představit, že by podle knihy-parodie mohl být natočen zajímavý, neparodický film. Často se totiž stane, že právě v parodii je autor nucen (aby se postavil čelem k originálu) definovat jasně a precizně soudy, které jsou obecně platné a které není schopen (a ochoten) žádný autor krásné literatury takto postihnout.

Svatá trojice

Viz: Lidská rasa si vypracovala těžkou závislost na třech hlavních podstatách bytí. Lidé zasvětili svůj život nové svaté trojici: značkovému spotřebnímu zboží, slávě a zábavě. Takže by si člověk mohl vlastně říct, že to byla od strojů přátelská služba, když konečně odstranily lidskou rasu ze skutečného světa a umístily lidi do virtuálněreálných kokonů.

Není to úplně tak hloupá představa, že plytká povrchnost lidské společnosti začíná stroje, které žijí podle ideálů 19. století (práce, povinnost, služba, produktivita), znechucovat. Může se stát zcela nezajímavý Gordon tím, kdo Boha-Architekta-programátora porazí v jeho vlastní hře? Ve světě, kde se každý snaží být Ně-kdo, má skutečný a nefalšovaný Ni-Kdo šanci vyhnout se nástrahám a nátlaku systému. Hloupý Honza-Gordon to určitě nějak vyřeší...

Přestože druhá polovina textu až příliš pospíchá k očekávanému setkání Gordona s Architektem (Návrhářem), její český překlad je vynalézavý a knihu si můžou klidně přečíst i ti, kteří ani jeden díl Matrixu neviděli.

Jak totiž tvrdí psycholog Paul Watzlawick v knize Jak skutečná je skutečnost?: To, co nazýváme skutečností, je ve své podstatě výsledkem komunikace. Daleko nebezpečnější než všechny sebeklamy (ono každodenní "podpírání" a "vyspravování" naší skutečnosti) je víra v to, že existuje jenom jedna skutečnost. Až se s tímhle vším vyrovnáte, podívejte se na Animatrix (animované variace od různých režisérů). Protože ten vydá deprese za všechny tři Matrixy.

Robertski Brothers: Matrix Recesed, přeložil Jiří Popel, Argo 2004, 182 stran, cena neuvedena