Petr Moravec ze servisní společnosti Etic, která pracuje na zahraničních filmových zakázkách v České republice, ovšem nechtěl prozradit, kdy dorazí.

"Polanskému se v Praze velmi líbilo, filmařské profese dosahují velkých kvalit, proto se rozhodl pro naši zemi," zdůvodnil jeho rozhodnutí Petr Moravec.

Podle jeho slov jde o evropský film evropského formátu. Nejsou tam americké peníze jako třeba v případě filmového projektu Hartovy války, v níž hrál Bruce Willis.

Češi se uplatní, ale ne v rolích

"Natáčet se bude na Barrandově, ať už na pláni, kde vyroste starý Londýn 30. let 19. století, nebo v ateliérech. Exteriéry se budou točit na několika dalších místech republiky," prozradil Moravec.

"České profese budou na tomto snímku značně využity. Na druhou stranu se nepočítá s obsazením domácích herců do významnějších rolí, jako tomu bylo v případě Gilliamova filmu Bratři Grimmové. Půjde spíše o dvou, třídenní roličky a potom samozřejmě ve filmu bude hrát český kompars," doplnil Moravec.

Předběžný rozpočet filmu natáčeného na motivy románu Charlese Dickense je kolem 45 miliónů eur, asi 1,4 miliardy korun. Scénář k němu napsal Ronald Harwood, který byl i scenáristou Polanského posledního filmu Pianista, což mu vyneslo sošku Oscara. Titulní roli má ztvárnit Angličan Barney Clark, který má ve svých deseti letech za sebou dva televizní filmy a jehož první divadelní rolí byla macecha v pohádce o Popelce.

Polanski umí nejen horory

Roman Polanski, jemuž bude v srpnu 71 let, debutoval celovečerním filmem Nůž ve vodě. Rychle se stal jednou z čelních osobností polského filmu 60 let a jako jeden z mála evropských filmařů se poté prosadil i v Hollywoodu. Tam natočil například Čínskou čtvrť s Jackem Nicholsonem a Fay Dunawayovou. Pro filmové pamětníky zůstane navždy spojen s filmy pohybujícími se na pomezí děsuplného hororu a dramatu lidského nitra, jakými byl například snímek Hnus nebo Rosemary má děťátko. Jeho poslední film Pianista mu přinesl Oscara za režii.