"Přestáváme mít zájem organizovat kulturní akce ve městě politických lhářů," řekl Právu na vysvětlenou Uhlíř. "Primátor nám loni v létě slíbil na podporu festivalu půl miliónu. Nakonec jsme ale dostali jen dvě stě tisíc."

Filmák se měl letos uskutečnit od 1. do 4. listopadu a  jeho rozpočet měl činit čtyři milióny korun.

Radnice se brání

Primátor Jiří Šneberger (ODS) se proti Uhlířovým výrokům ohradil. "Nic jsem nesliboval a ani bych nemohl - o penězích nerozhoduji já, ale zastupitelstvo. Řekl jsem, že se ty peníze pokusíme dát dohromady," prohlásil primátor.

"Rozpočet pro letošní rok je velmi napjatý a tak jsme pro Filmák vyčlenili stejnou částku jako loni - dvě stě tisíc. Není však vyloučené, že se další peníze podaří sehnat tento rok. Pan Uhlíř se mnou ale letos vůbec nejednal," dodal.

Uhlíř připustil, že by nyní přehlídku dětský filmů neorganizoval, ani pokud by se peníze skutečně našly.

Náměstkyně primátora Krejsová (ODS), o níž Uhlíř tvrdí, že ho označila za lháře, a proto nemíní festival pořádat, uvádí: "Mám pocit, že se mu letos organizace festivalu nedaří, a tak hledá důvod, jak z celé věci vycouvat."

Možnosti záchrany

Pohřeb Filmáku se ale zatím nekoná. O zachování tradiční akce usilují zbývající spoluorganizátoři: město Dobřany a plzeňské Středisko volného času dětí a mládeže. "Rozhodnutí padne tak do měsíce," sdělil dobřanský radní pro kulturu Michal Šašek (ODS). "Neměli bychom dopustit, aby festival zanikl."

"Termín chceme zachovat, rozpočet bude bezpochyby nutné snížit. Určitě by ubylo okázalosti, na druhou stranu by byla škoda odřeknout některé zahraniční hosty, zejména představitelku populární Marfuši," konstatoval Šašek.

Podle Uhlíře zatím sponzoři přislíbili 1,1 miliónu, zmíněných 200 tisíc město, 150 tisíc kraj, řádově desetitisícové částky ministerstvo kultury, Dobřany a Nadace 700 let města Plzně.