Po uvedení do kin zažil to, co se podaří málokterému snímku: kladně ho přijala kritika a diváci se s ním ztotožnili jako s generační výpovědí a záhy mu přiřkli označení kultovní. Na filmovém festivalu v Karlových Varech ho mezinárodní porota ocenila Křišťálovým glóbem. .

Film za milión

"Ve čtvrtek to zároveň bude přesně 10 let, kdy jsme se ve vinárně Blatouch sešli s kameramanem Františkem A. Brabcem a producentem Přemyslem Pražským a zrodil se nápad natočit film za jediný milión," zavzpomínal na pondělní tiskové konferenci Svěrák a F. A. Brabec k tomu dodal: "Jako prvnímu to prolétlo hlavou mně, takže když teď někdy čtu, že to bylo mnohem dražší a ten "milión" je jen reklamní trik, chci znovu zdůraznit, že jsme tenkrát dali opravdu ve čtyřech na stůl každý 250 000 a za ten milión film natočili. Pak se to o něco prodražilo v dokončovacích pracích."

Scénář napsal Jan Svěrák s Martinem Dostálem ještě v červnu, točilo se během prázdnin v jižních Čechách. Jako kabriolet, který nesmí v pořádné road movie chybět, posloužila stará mazda, které tvůrci uřízli střechu, celý štáb čítal nějakých 13 lidí a skoro všechno, co bylo k natáčení potřeba, se podařilo sehnat zadarmo - včetně půjčené sanitky a vlaku.

"Tehdy se lidé dali přesvědčit, že je možné něco udělat jen pro radost. Jestli by to ještě dneska někde šlo, nevím, možná ano," řekl k tomu Svěrák a na otázku Práva, co ho přesvědčilo, aby se pokusil po deseti letech znovu zaujmout Jízdou mladé diváky, odpověděl: "Pustil jsem ho dětem - je jim čtrnáct a deset a ještě tam byla jedna jednadvacetiletá kamarádka. Pak jsem se jich zeptal, jestli takový film může do kin, jestli to nezestárlo. A ony mi ho schválily - prý tam chybí jen mobily. Na to jsem měl snadnou odpověď: "Tak si je vypnuli!"

Geislerová a Špalek o Jízdě

Představitelka hlavní ženské role Aňa Geislerová viděla Jízdu naposledy zhruba před dvěma lety v televizi. "Už jsem byla v klidu, dívala jsem se a byla k sobě shovívavá. Cítila jsem, že už to nejsem já, že jsem tehdy byla docela roztomilá a teď už nejsem, ale také jsem v tom filmu pochopila leccos, co jsem tenkrát vůbec nechápala," rozdělila o svůj současný pocit z Jízdy Geislerová a ještě dodala: "Úplně snadno jsem překousla svůj tehdejší pisklavý hlásek, jako by to bylo něco zapomenutého, co jsem teď našla a jako bych vůbec nevěděla, že jsem to měla," . 

Jakub Špalek film celých deset let neviděl, ale zato se naučil řídit auto, s čímž právě na Jízdě - podobně jako ostatní herci bez řidičáku - začínal. "Teď už řídím až moc často, hlavně na divadelních zájezdech," poznamenal Špalek a dodal, že se na obnovenou premiéru těší: "Já se na sebe nerad dívám, asi proto jsem film od té doby neviděl, ale teď se na něj do kina těším."