„Už se nechcem nikdy vracet, kde nám bylo mizerně,“ zahájila svůj hodinový set nejslavnější česká kapela posledních let. Byla to zjevná reakce na filozofii akce, jež měla upozornit na sílící vliv komunistů v zemi a poslat mladé lidi k volbám.

Kapela Lucie a Lenka Dusilová během vystoupení na Staroměstském náměstí.

Kapela Lucie a Lenka Dusilová během vystoupení na Staroměstském náměstí.

FOTO: Petr Horník, Právo

Následovaly další hity z bohatého repertoáru Lucie, která si k některým pozvala hosty, mezi nimiž byli například Lenka Dusilová či Milan Cais a Mardoša ze skupiny Tata Bojs.

„Na tomhle koncertě jsem proto, že tu hrajeme s kapelou Lucie, se kterou chceme lidem říct, aby šli všichni volit. Já sám ale ještě nevím, koho budu volit,“ řekl Novinkám.cz před vystoupením kytarista Robert Kodym.

Jeho spoluhráč z Lucie, zpěvák a bubeník David Koller, byl organizačním motorem celé akce. „Jsme občanská iniciativa, spojení lidí, kterým není lhostejný stav věcí kolem nás,“ vysvětlil Koller. „Apatie a rozčarování jsou velké, ale s nimi to moc nikam nepovede,“ dodal.

Promluvily osobnosti

Akce Nikagda nězabuděm/Jde se volit chtěla přimět mladé lidi, aby se v co nejvyšším počtu zúčastnili nadcházejících předčasných voleb.
„Tenhle koncert neříká, koho máme volit. Upozorňuje ale jednoznačně, koho nevolit. Mám na mysli komunisty, bývalé komunisty a agenty Státní bezpečnosti. Jde mi o to, aby se k moci nedostávali lidé, kteří za minulého režimu selhali,“ vysvětlil Novinkám.cz svou přítomnost na akci Michael Kocáb.

Michal Pavlíček z Pražského výběru.

Michal Pavlíček z Pražského výběru.

FOTO: Petr Horník, Právo

Jeho skupina Pražský výběr byla jednou z těch, které se na zaplněném Staroměstském náměstí představily.

Ewa Farná na koncertě Nikagdá nězabuděm

Ewa Farna na koncertě Nikagdá nězabuděm

FOTO: Petr Horník, Právo

Marie Rottrová sice na poslední chvíli svou účast ze zdravotních důvodů odřekla, vystoupili ale i Chinaski, Jaroslav Smejkal, Vladimir 518 s Idiot Bandem, Sabina Křováková a další. Na pódiu promluvili také například Ewa Farna, Jan Kraus, Karel Janeček, Petr Placák, Bára Štěpánová či Bára Hrzánová.

K akci se připojil i herec a moderátor Jan Kraus

K akci se připojil i herec a moderátor Jan Kraus

FOTO: Petr Horník, Právo

Režisér Juraj Herz řekl: „Můj otec mi vždycky říkal, ať nevstupuju do žádné strany. Proto jsem nikdy do žádné nevstoupil. Nevím ještě, koho budu volit, ale musí to být strana, která není komunistická a nechce spolupracovat s komunisty.“