Našel jsem na stránkách Ladova památníku v Hrusicích (www.hrusice.pragmatic.cz/lada.html) nádherný praktický doklad o tom, jak se věci stávají. Průvodkyně Květa Naštická zde o známém Ladově obraze hospodské rvačky říká: Rané studie, které jistě existovaly, nemáme podchyceny, ale první obrázek pod názvem Tancovačka pochází z roku 1929. Hospodský Sejk je tam ještě v pohodě, hraje muzika, na parketu se tancuje a jen pár horkých hlav se pošťuchuje. (...) Jak postupovala léta, nabýval mazec na síle. Z Tancovačky se stala Rvačka v hospodě (1943), kde si Sejk už vykasává rukávy a jde dělat pořádek s holí v ruce, do okna se souká hasič se stříkačkou připravenou k zásahu, muzikanti se zapojují do šarvátek a na parketu již není místo k tancování a v poslední variaci z roku 1949 nazvané lapidárně Rvačka už přichází nazlobený Sejk s cepem namísto hole, hasič z okna stříká na rozparáděné rváče proud vody a všichni se řežou hlava nehlava. Každý, kdo se zabývá antropologií, mýtem, evolucí, informatikou, dezinformacemi, public relations atd. si tady přijde na své. Navrhuji Filozofické fakultě UK otevřít dvousemestrový seminář na téma Mazec U Sejků: paradigma - kontext - dekonstrukce autenticity.

Vhodil jsem do černé díry vyhledávače slova Lada a dekonstrukce a dostal jsem se k neobyčejnému textu prof. Milana Zeleného o dabingu.

Klikněte v menu na Archiv článků a otevřte ten s názvem Bez angličtiny do Evropy nelze... o kultuře dabingu v ČR ani nemluvě. Pan profesor jde proti názorovému proudu (a já budu zase pauzírovat): Umíte si představit, že by třeba Charlton Heston ponížil své herecké kolegy Otakara Brouska a Rudolfa Hrušínského - a tak i sám sebe - tím, že by je prostě "přehovořil" svým hlasem a ke svému obrazu? Taková dekonstrukce umění má dosti málo společného s kulturou. Jedna paní mi povídala, dokonce, že český dabing kteréhosi světového francouzského herce (doufám, že ne Gerarda Philippa anebo Jeana Marais) byl lepší a hodnotnější než originál sám. Zamyslete se nad tím - nad hloubkou české kultury. Uvažte neomezené možnosti: napodobení Presleyho zpěvu je lepší než Presley sám (v Německu dabují i Elvise). Když Lada obtáhne van Goghovy slunečnice tlustou čárou, vylepší tím van Gogha? (...) Takhle ambiciózní kultura se asi dostane (a dostala) daleko, že ano?

Mimochodem - není ten náš vstup do Evropské unie taky tak trochu hezky-česky dabovaný?

Kontakt: sofar@atlas.cz.