Tipy Honzy Horáčka

Čtu: Tuláka po hvězdách od Jacka Londona. Je to na mě trochu drsné, ale jinak je to parádní knížka. Normálně jsem fanoušek knih Michala Viewegha.

Poslouchám: Mým favoritem je teď projekt N.E.R.D., to jsou Američané. Z evropských kapel protežuji Groove Armadu, i když už dlouho nic nevydala.

Viděl jsem: Byl jsem na filmu Dogville od Larse von Triera. Je to takové divadelní představení bez kulis. Je vidět, že když je dobrý režisér a nápad, člověk se nenudí. Nudil jsem se naopak na filmu Poslední samuraj. Myslel jsem, že hodím dlažební kostku na plátno.

Internet: Je skvělý v tom, že člověk může komunikovat s kým chce a získat ihned informace. Protože se zajímám o studiové technologie, pomáhá mi zjistit aktuální stav během několika minut. Mé oblíbené stránky jsou www.techno.cz kvůli bazaru a fóru.

Lali Puna

Koncertní série Euroconnections zve na opravdovou lahůdku pro milovníky kytarových písniček načichlých elektronikou. Německý soubor Lali Puna tyto dva světy kombinuje velice přesvědčivě. Melancholická atmosféra indie kytarovek přirozeně přejímá nejmodernější elektronické hrátky, výsledkem je pak nová a specifická odrůda chytrého a podmanivého popu: indietronica. Vůdčí osobností skupiny je v Koreji narozená zpěvačka a skladatelka Valerie Trebeljahr. Lali Puna v Praze představí své třetí album Faking The Books, které stejně jako předcházející desky vyšlo u známé berlínské značky Morr Music.

Role předskokanů připadla slovenské skupině Dlhé diely, jako host vystoupí také hiphopový projekt Alias.

Palác Akropolis, Praha, dnes 5.5., 19:00

Třikrát rozprávky o jednom hrdinovi

V nejnovějším svazku České knižnice přináší editor Jaroslav Kolár knížky lidového čtení, které byly svého času - zhruba od konce 15. století - tak populární, že se jejich výtisky doslova "rozečetly na cáry". Ačkoliv dnes např. v příbězích o Ejlenšpiglovi známe jen jediný úplný exemplář, jde vesměs o příběhy velice živé, po staletí tradované a v evropských literaturách hojně variované.

Vedle německého Ejlenšpigla nyní můžeme číst o životě Ezopově a také o legendárním, na cizích vzorech nezávislém, bratru Palečkovi, který za krále Jiřího "mnoho podivných věcí činíval". Při pohledu na Slovníček, který následuje stručný editorův komentář, nás ale napadá, zda veselí hrdinové neměli co do činění i s jeho přípravou. Dočíst se totiž můžeme i to, že svědomí = vědomí, svědomí či nestydatý = postrádající stud a vychování.

Nakladatelství Lidové noviny, 252 str., 160 Kč