Loňský ročník nebyl příliš úspěšný. Do objektu bývalých kasáren v Benešově u Prahy dorazilo jen pár tisícovek diváků, několik dnů před vypuknutím akce byl z finančních důvodů zrušen koncert britské skupiny Kaiser Chiefs, a tak se letos festival na novém místě znovu především staví na nohy. Ekonomicky i prestiží.

Jeho ředitel Pavel Kloupar se rozhodl pozvat zahraniční kapely, jejichž sláva se zatím nedotýká hvězd, leč mají před sebou dobrou perspektivu, anebo ve svých zemích platí za renomované. K nim přidal české jistoty a naděje a s tímto koktejlem nabídl divákům novou tvář přehlídky.

UDG publikum na Sázavafestu rozezpívali.

UDG publikum na Sázavafestu rozezpívali.

FOTO: Jaroslav Špulák, Právo

Ve čtvrtek mu pomohly i sluneční paprsky, který areál místy zahřívaly nad třicet stupňů. Publikum se do něho valilo, a tak když večer nastoupili na scénu naši UDG a přehrávali své melodické poprockové pamlsky, pod pódiem bylo v podstatě plno. Na jednu stranu je to zpráva dobrá, na stranu druhou bude po očekávaném nájezdu dalších diváků při koncertech těch nejzajímavějších pod pódii v následujících dnech spíše těsno.

Slovenské a rakouské překvapení

UDG vtáhli čtvrteční večer do finále. Před nimi už ale excelovali například slovenští věrozvěsti stylu ska Polemic nebo jejich kolegové, bratislavské trio The Cellmates, které je ve své tvorbě inspirováno hudbou padesátých let, rockabilly a rock and rollem. Jejich koncert byl příjemným překvapením.

Gasmac Gilmore byli první zahraniční kapelou v programu Sázavafestu.

Gasmac Gilmore byli první zahraniční kapelou v programu Sázavafestu.

FOTO: Jaroslav Špulák, Právo

Vlastně to bylo přesně tak, jak si přál ředitel festivalu Kloupar, když sestavoval program. Překvapit publikum se mu jistě podařilo i angažováním vídeňské kapely Gasmac Gilmore, která ve své hudbě mísí heavy metal, punk, rock i world music a nebojí se přiznat, že ji fascinuje to, co na svých albech a koncertech provádějí gypsyrockoví Gogol Bordello.

Ve čtvrtek v noci ještě byly na programu koncerty skupin Visací zámek, Wohnout, The Linnings, Lucie Šoralové či formace Luno. V pátek se představí mimo jiné Celeste Buckingham, hlavní hvězdy festivalu Hadouken! z Velké Británie, Australan Dub FX nebo skupina Kryštof.

Sázavafest potrvá do nedělního rána.