V centru pozornosti jsou dva páry lidí kolem pětadvaceti let. Ironií sršící intelektuál David a energická i nenápadná milovnice přírody a herečka Renata, působí na první pohled jako celkem spokojená dvojice. Rozhodně ve srovnání s věčně rozhádaným vztahem Tomislava, herce bez práce, kterou se ani moc nesnaží shánět, vyžaduje-li to časné vstávání a moc pohybu, a jeho temperamentní přítelkyně Mayi.

Islanďan zachytil modely vztahů

Ale protože většinou nic nebývá tak, jak se to na první pohled jeví, ani úvodní dojem ze vzájemných vztahů této čtveřice nezůstane stejný. Zvlášť poté, co se vydají na společný výlet lodí, který přejde v návštěvu staré, polorozpadlé školy, do níž obě dívky kdysi chodily...

Börkuru Gunnarssonovi, který si sám napsal námět i scénář, nelze upřít, že dokázal velmi přesně zaznamenat na plátno některé typické modelové scény partnerské komunikace včetně slovníku, nad nímž si divák nejspíš častokrát řekne: "Takhle příšerně s ní (s ním) přece mluvím také, takhle štěkám, dělám zbytečné scény, nechci rozumět, melu si pořád svou[8230]" Drobné detaily a dialogy, v nichž je znát i volnost a prostor k improvizaci, který režisér poskytl hercům, jsou také nejsilnější stránkou celého filmu a mají šanci stát se samy motorem úspěchu filmu zejména u mladých diváků.

Slabší scénář i herci

To ostatní je přitom mnohem slabší, jakoby amatérské, nedotažené. Všechny postavy filmu se pohybují tak či onak v umělecké branži, což zplošťuje jejich charakteristiku a posouvá film do poněkud výlučnějšího prostředí, než by bylo záhodno pro obecnější vyznění. Mladým, ve filmu zatím neznámým hercům asi nechybí talent, ale rozhodně jim chybějí zkušenosti, jimiž by sami nahradili nedostatek zkušeností režiséra, který se místy těžce potýká i s pouhým inscenováním jednotlivých záběrů. Ani Hana Maciuchová a Jiří Lábus v menších rolích rodičů to zachránit nemohli.

Hlavní nedostatky však ale přesto vyplývají především ze scénáře. Vedle lepšího propracování postav mu totiž chybí především silnější příběh, který by jednak zaujal o něco víc, než to mohou dokázat sebepřesnější, ale pořád jen odpozorované a odposlechnuté střípky "ze života", a jednak umožnil vytvořit si k hrdinům filmu vztah, díky němuž by si divák při odchodu z kina mohl říct alespoň onu větu z názvu filmu: to je teda silný kafe.

Silný kafe
ČR 2004
Režie a scénář: Börkur Gunnarsson,
Kamera: Tony Gřešek,
Hrají: Martin Coufal, Markéta Coufalová, Žán Loose, Kaisa Elramly a další.