Poté, co ke zdařilému Snu noci svatojánské dua SKUTR, uváděnému na Pražském hradě, přibyly na nádvoří Lichtenštejnského paláce reprízy Špinarovy inscenace Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem v hlavních rolích, se ode dneška na scénu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu vrací tragédie Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli.

Inscenace Martina Huby nepředvádí Richarda jako ztělesněné zlo. „Na Richardovi mě zajímá víceznačnost. Nemohl jsem se smířit s tím, že je to hra o samoúčelném zlu a že on je jen zrůda libující si nevysvětlitelně ve zlu. Člověk se přece nerodí totálně zlý, ale formují ho okolnosti, v nichž vyrůstá. Richard má svou tragickou zakomplexovanou stránku pramenící z toho, jak se k němu chovalo okolí,“ říká o své koncepci nejslavnější historické tragédie Huba.

A pro Jiřího Langmajera je Richard III. velkou hereckou výzvou: „Jeho zloba pramení možná z nenávisti, možná z jeho postižení, možná z intenzity toho, co chce dokázat. Ale on je také skvělý herec, který manipuluje své okolí,“ tvrdí o roli, která zapadá do řady jeho velkých „hráčů“ posledních let, ať už to jsou Nero, Kean, nebo Mefisto.

V Praze se do 16. srpna odehraje sedmnáct repríz, v nichž se kromě Langmajera objeví Klára Issová, Simona Postlerová, Eva Salzmannová, Karel Dobrý, Kamil Halbich a další.

Shakespearovské slavnosti nabízejí hry velkého alžbětince v řadě inscenací kromě Prahy také v Brně, Ostravě, Bratislavě, Zvolenu a jediné představení Menzelovy režie Veselých paniček windsorských 9. srpna také pod hradem Loket.