Hlavní obsah

Jste málo vlastenečtí, končíte, uslyšeli zpěváci v Uzbekistánu

Uzbecká státní kulturní komise Uzbeknavo zakázala vystupovat několika místním umělcům kvůli tomu, že jejich hudba není dostatečně vlastenecká. Informoval o tom server Ria Novosti. Hudba těchto umělců je „bezvýznamná”, protože hudebníci „neopěvují rodnou zemi”, odůvodnila komise své rozhodnutí.

Foto: Profimedia.cz

Uzbecký prezident Islam Karimov.

Článek

Když chtějí uzbečtí hudebníci pořádat koncerty či vystupovat na svatbách, potřebují povolení právě od komise Uzbeknavo. Živá vystoupení jsou přitom často jejich jediným zdrojem příjmu. Vláda autoritářského prezidenta Islama Karimova má pevně pod kontrolou veškerý zábavní průmysl, často zakazuje filmy, hudbu i knihy, které nejsou vlastenecké nebo by mohly „ublížit mladým lidem“.

Koncerty teď nemůže pořádat zpěvačka Dilfuza Rachimovová a zpěváci Otabek Mutalchužaev i Dilšod Rachmonov, ale ani skupiny Ummon a Mango. Jejich písně totiž podle komise po hudební i textové stránce postrádají jakoukoli uměleckou hodnotu. „Jejich písně neodpovídají našim kulturním tradicím. Nesmíme zapomínat na povinnost opěvovat naši zemi, náš lid a jeho štěstí,“ dodala komise.

Jak v této souvislosti poznamenala agentura Ria Novosti, dcera prezidenta Karimova Gulnara, která již pod jménem Googoosha vydala dvě hudební alba, se na seznamu zakázaných interpretů neobjevila. Přitom v jejích písních se vlastenectví rovněž neobjevuje.

Pětasedmdesátiletý Karimov stojí v čele nezávislého Uzbekistánu od rozpadu SSSR před víc než dvaceti lety. Zemi řídí tvrdou rukou, okruh jeho nejbližších kontroluje politickou scénu, soudy i média.

Reklama

Výběr článků

Načítám