Sympatická, nakrátko ostříhaná černovláska, má nyní snad vše, co si žena jejího věku může přát. Prestižní povolání, úspěšného manžela, roztomilou dcerku Justinku. Je vzdělaná, elegantní, příjemná, ale když to situace vyžaduje, dokáže být v jednání velmi tvrdá. Svým podřízeným a kolegům nikdy nic neodpustí.

Říká se o vás, že jste nelítostná manažerka. Jak dalece vás teď zaměstnává provoz televize Nova, nad čím trávíte denně nejvíc času?

To je různé. Kreativita, nápady, na kterých je televize především založená, nejsou dostupné běžným manažerským úkonem. Můžete si úkolovat koho chcete, jak chcete, trestat, že nápad nepřišel, ale v tu chvíli se potýkáte jen se svým nepochopením.

Na druhou stranu televize, nota bene komerční, nutně potřebuje řád, který musíte zajistit stejně jako onu kreativitu. Ale protože jste pupeční šňůrou peoplemetrů napojena na diváky a ti zase na pohyb cen, chování politiků, náladu partnera, úspěch hokejistů, změny počasí a tisíc jiných věcí, každou chvíli vám něco tuto pracně docílenou rovnováhu nabourá. Jak v průřezu okamžiku, například při živém vysílání, tak v plánu na rok dopředu.

Co máte jako výkonná ředitelka televize na starosti?

Aby kreativita bublala ve správné formě ani příliš málo ani příliš moc, vzruchy ten váš křupavý koláč nesrazily a divák byl nejen dnes, ale i za rok co nejspokojenější. Velmi prosté a jednoduché zadání.

Jste spokojená s tím, jak si Nova stojí teď na televizním trhu, jak je sledovaná?

Vždyť víte, že jako klasický televizní člověk nemohu být spokojená, pokud se na ostatní televize dívá byť jen jeden divák. Spory kolem Novy a ataky na její ekonomickou situaci v posledních třech letech znamenaly, že jsme nemohli připravovat či rozvíjet to, co by bylo pro nás logické a důsledky dobíhají právě dnes. Všechny kroky, které se dělají, míří právě tímto směrem.

V tisku se píše o přestřelkách mezi vlastníkem Novy, skupinou PPF a bývalým ředitelem televize Vladimírem Železným. Uvažujete o tom, že by se třeba jednou Železný vrátil? A co kdyby proti Nově postavil novou televizi? Přešla byste k Železnému, kdyby vás o to požádal?

Jeho inteligence je natolik vysoká, že by mě neoslovoval. Ledacos je jiné než v roce 1999. Nová Nova se už dnes tak, jak vznikla tehdy, postavit nedá a postavit proti ní jinou už vůbec ne. Pokud čtu dobře noviny, Vladimír Železný míří jako osoba také jinam než do židle generálního ředitele. Jak ho znám, už by ho ta židle ani nebavila. Nova je velký hráč a všechna coby kdyby kolem ní jsou pro bulvár navýsost svůdná.

Jaká je vlastně teď mezi zaměstnanci v televizi nálada?

Imunita na novinové titulky je v Nově díky její historii abnormálně vysoká. Lidé jsou tu profesionální, soustředění na úkol před sebou. Pravda je, že stejně jako ostatní nechtějí, aby jim jejich práci někdo kazil.

Dostanete se někdy kvůli pořadům do konfliktu se svým bezprostředním nadřízeným, generálním ředitelem Novy Petrem Dvořákem? Dvořák v jednom rozhovoru pro rádio řekl, že jste nechtěla přehodit vysílání Kotle ze čtvrtka na pátek a on tedy rozhodl z titulu nejvyššího šéfa. Jste s jeho rozhodnutími jako televizní odbornice spokojena?

Ach bože! Naopak, mám v něm pocit opory. Programování jednoho kanálu je permanentní hledání ideálu, který neexistuje a často připomíná onu dětskou hru, kdy v uzavřeném čtverci přesunujete malé čtverečky. Jeden dostanete do ideální pozice, jiný vychází na okraj. Díky SuperStar jsme si takové posunování zažili i s naším schématem. Vybíráte z alternativ, z nichž ani jedna není ideální. Ani čtvrtek, ani pátek. Obě mají rizika.

Které jsou podle vás stěžejní pořady Novy, jež si hýčkáte? Daří se akčnímu seriálu 24 hodin?

Hýčkání si zažijí všichni rovnou měrou. Speciální měrou pak - když onemocní. Seriál 24 hodin potvrdil vše, co jsme předpokládali, spokojeni jsme. Nakoupenu máme druhou i třetí sérii, diváci se mohou těšit.

Jsou nějaké pořady Novy, které považujete za prohru?

Jistě. Ovšem na desetiletou historii je ten hřbitůvek pohřbených formátů nevelký. Většinou je v úmrtním listě uvedena sešlost věkem, někdy překotnost uvedení. Umíme zázraky, sem tam i na počkání, sem tam ale ne.

Nova provedla nečekané programové změny: stáhla staré bondovky, stáhla Úsměv, prosím, Dallas a Dynastii. Proč?

Nedělaly výkon, který potřebujeme. Proč diváka obtěžovat něčím, co nechce? Rychlá změna byla vždy specialitou Novy.

Česká televize teď uchystala na mužskou část diváctva silné sportovní kalibry. Mistrovství světa v ledním hokeji, fotbalový šampionát v Portugalsku a v létě olympiáda. Jak se budete programově bránit? Vsadíte na ženskou část diváků a nabídnete protihodnotu pro ni? Prý jste vyfoukli České televizi Deník Bridget Jonesové?

Česká televize dostává práva na některé sportovní události z povahy veřejnoprávního média. Jiné stály z rozpočtu veřejnoprávní televize tolik, že je s podivem, že se nikdo neptá, zda to bylo nutné.

Ale nejen hokejem živ je člověk, takže u nás diváci v květnu najdou nejen Deník Bridget Jonesové, Nevěstu na útěku, Zamilovaného Shakespeara, Erin Brockovich, Tenkou červenou linii, Zachraňte vojína Ryana, ale i večer pohádky, speciály některých pořadů - Očí s reportážemi, které nemohou jít před desátou hodinou, Milionáře s politiky, erotické Natočto, atd.

Jen bych se ohradila proti slovu bránit se, to se k nám nehodí. Typ sportovních událostí, jaký jste u České televize vyjmenovala, je něco jako vzácná návštěva, která přijede a odjede.

V posledním roce se Nova více orientuje na, řekla bych, inteligentnější směr zábavy, myslím tím Test národa či Paměť národa. Budete v tom pokračovat?

Neřekla bych inteligentnější typ zábavy, ale jiný typ zábavy. Nový typ zábavy. Další Test národa vysíláme 15. května, tentokrát budou mít diváci možnost si otestovat, jací jsou partneři. Vášniví, tradicionální, někdy na zabití? Co se týče podzimu, konkrétně září, koupili jsme Světový pohár v hokeji, do rukávu se chystá mnohé, uvažujeme např. o další reality show, ale prozrazovat cokoli dnes je zatím nebezpečné. Ptejte se později, pak ráda prozradím.

Co se změní, až koncem června odejde dočasně Pavel Zuna coby programový ředitel na mateřskou? Předpokládáte, že se vrátí do funkce? Bude vám chybět, shodli jste se při práci?

Vždy je škoda, když máte o jednoho schopného člověka méně. Nehledě na to, že směr vidění máme společný. Pavel je z masa a kostí, s dobrými nápady a rychlým úsudkem.

V bulvárním tisku se psaly různé nestoudnosti. Titulek - Zuna je dobrý manžel a táta - bulvár neotiskne. Budu Pavla bránit také z principu, protože proti nespravedlivým nařčením má člověk možnost se bránit velmi špatně. Jeho funkce se zatím obsazovat nebude. I Pavel uvidí, jak se mu bude na mateřské líbit.

Jaká jste televizní divačka a na co se nejraději díváte?

Vlastně se nejraději dívám na televizi v cizině. Tady chci vidět novinky či live pořady konkurence. Klasicky si doma k televizi nesednu prakticky nikdy. Podstatné vidím dopředu na kazetách, v kanceláři mi vedle sebe běží čtyři obrazovky.

Co neodpouštíte svým podřízeným a svým kolegům z profesního i soukromého pohledu?

Když člověk sám sebe zrazuje. Ať už o tom ví, nebo ne.

Jak se vyrovnáváte s péčí o rodinu? Máte chůvu k Justince? Vaříte manželovi teplé večeře?

Především s Justinou dohromady žijeme. Jsme tři, ne jeden versus ostatní. Navíc tady v Česku se neděje tolik zásadních akcí, o které bych měla pocit, že přicházím, když dávám přednost dceři.

Ledacos jde absolvovat už i s ní. Každá zaměstnaná žena, vůbec jí nemusí být manažerka, řeší všechno, nač se ptáte. Jsem s ostatními maminkami na jedné lodi, mám jen snad větší srovnání s praxí maminek v zahraničí. Zkrátka některé věci nebudu dělat jen proto, že se tak tradují od Rakouska-Uherska.

Bydlíte ve vilce. Vyřádila jste se na jejím interiéru? Máte pomocníky na péči o dům?

Když rekonstrukce probíhala, byla jsem těhotná a firmy s termíny klouzaly a klouzaly. Mých devět měsíců ne. Vyřádit se i proto nešlo, ale především vůbec nejsem dečkový typ. Můj ideál je nemít nikde nic.

Na společenských akcích se objevujete ve velmi elegantních róbách. Nosíte suverénně ale i sportovní oblečení. Kdo vám šije, necháte si poradit, nebo se držíte svého vkusu či experimentujete?

Žádní stylisté se nekonají a jestli něco nemám ráda, tak módní přehlídky. Svůj šatník často také nemiluji. Musíte se podřídit potřebě vždycky se rychle hýbat a nebýt jen ramínkem pro šaty, zvládnout kdykoli ručičky od čokolády a nezpronevěřit se jisté dávce estetiky. Prostě speciálně ráno nezvladatelný úkol.

Jak by proběhl váš ideální den?

Řeknu vám, jak by začal. Probudila bych se před svítáním a místo běžného leteckého startu mohla všemi smysly začít vnímat detaily. Třeba pukliny na schodě, kam si sednete s ranní kávou, podrbat za ušima sousedovic psa, co táhne nad ránem z flámu domů, vzpomenout si, že nejkrásnější rána byla u babičky u stolu se štokrletem. No a až by takový ideální den začal, šla bych se učit. Sama nebo do školy.

Platí u vás doma, že tatínek dceru rozmazluje a maminka je přísná?

Absolutně. Někdy mám pocit, že nejdřív budu muset vychovat tatínka, abychom se pak teprve mohli vrhnout na Justinu. A nebo že ona vlastně někdy vychovává nás.

Máte své životní krédo?

Oh. Desatero přikázání je vlastně geniální. Nemám krédo v roli Golema, aneb jakési pomůcky, která by byla k použití všude a za všech okolností. Takovou jednu kouzelnou větu snad ještě nikdo nevymyslel. Zato bonmotů vám řeknu, kolik chcete.