Banksův vydavatel ho v tiskovém prohlášení označil za "nenahraditelnou součást literárního světa". Podle stránky Banksophilia jeho žena uvedla, že spisovatel zemřel ráno v klidu a bez bolesti.

"Banksova schopnost kombinovat tu nejplodnější představivost se svým vlastním druhem groteskně černého humoru z něj dělala unikát," dodal vydavatel Little, Brown Book Group.

Spisovatel už smrt dlouho očekával a nedávno požádal o ruku svou životní partnerku Adele Hartleyovou. Prý se jí zeptal, jestli by se nestala „jeho vdovou“, což přesně odpovídá jeho naturelu.

Banks, kterého dobře znají příznivci sci-fi, se proslavil tituly jako Vosí továrna, Vraní ulice, Líc a rub, Most a Píseň kamene. Velká část jeho díla vyšla česky, některé tituly se právě připravují k vydání.

Jeho posledním dílem je kniha The Quarry. V Británii vyjde 20. června a je mimo jiné o muži, který bojuje s nemocí. Autor ale dříve uvedl, že knihu už dávno psal, když mu byla diagnostikována rakovina, takže nebyla iniciována vlastními zážitky. Vydavatel poslal první výtisky nové knihy Banksovi tři týdny před smrtí.