Jiří Gruša: Šťastný bezdomovec

Knize Umění stárnout, kterou v tomto Salonu představujeme, předcházelo vydání souboru těchto už v němčině vyšlých úvah. Především Pasti vlasti jsou textem, který by měl být snad i maturitní otázkou pro příští sebevědomé Čechy - je otevřenou bránou k normálnímu vztahu k Němcům včetně sudetských a učí způsobu uvažování Evropana tohoto století. Ostatně ta kniha je vysvětlením, proč Gruša dokázal uspět na dvou tak obtížných diplomatických postech (Německo a Rakousko). A proč je šťastný? Třeba proto, že se nebál a něco se mu i díky létům bezdomovectví podařilo.
Barrister & Principal

Jeanette Wintersonová: Jak naštěpit třešeň

Rodina, jež obývala tento dům, se oddávala zvláštnímu zvyku. Žádný z jejích členů se totiž nesměl nohama dotknout země... - začíná jedna z pasáží románu provokativní feministky, jazykové čarodějky, milovnice pohádek, jedné z nejvýraznějších britských prozaiček střední generace (nar. 1959). Její text je však hlavně brilantní dějová a jazyková hra s mnoha motivy a tématy, obsahově napínavá, historicky znalá, vzdělaná, plná nespoutané fantazie, břitkého vtipu a hravosti.

Navazuje na tvorbu a experimenty Kafkovy, Joyceovy, Woolfové či Brautigana. Ústřední postavou je mladík a posléze muž Jordán žijící v Londýně 17. století, ale putující jako Orlando časem i prostorem. Setkává se se spoustou lidí a lidiček, pohybuje se ve zcela konkrétních historických okamžicích, ale jeho sny a meditace jej dokážou přesunout úplně někam jinam. A do děje ještě občas vstoupí jeho adoptivní matka... Číst tuto knihu je jako ulítávat na ostrém speedu. Oči třeští, mozek rotuje, srdce plesá.
Přeložila Lenka Urbanová, Argo