Tipy Igora Wasserbergera

Čtu: Román Leona Urisa Bůh v troskách. Děj je mírně futurologicky situovaný do roku 2008. Sleduje životní osudy dvou amerických prezidentských kandidátů. O jednom z nich krátce před volbami vysvitne, že je Žid, a tak vzniká základní otázka románu: Je Amerika připravená na židovského prezidenta? Zajímavou paralelu k románu poskytly události roku 2004, kdy se prezidentským kandidátem stává John Kerry, potomek moravských rodin Kohnů a Löviů.

Poslouchám: Po vyjití mé knížky o jazzu opět některá alba tentokrát už bez toho, že se k nim musím vyjadřovat. Obdivuji některé zpěvačky, které přišly na scénu v průběhu 90. let a které inovují interpretaci amerických písní 20. a 30.let. Hned čtyři z nich, a to Diana Krall, Jane Monheit, Dianne Reeves a Cassandra Wilson účinkují na albu vyšlém pod jménem trumpetisty Terence Blancharda Let`s Get Lost s písněmi Jimmyho McHugha.

Viděl jsem: Jsem vděčný Milanovi Heinovi za inteligentní komorní repertoár divadla Ungelt. Ve hře Joe Penhalla Láska a porozumění mne zaujala postava bohéma ve skvělém podání Richarda Krajča, který během krátké návštěvy dokonale rozvrátil život a domácnost svého bývalého spolužáka. Krajčo mi intenzívně připomínal přítele, kterého mám sice rád, ale střetnutí s ním se vyhýbám. Měl jsem pocit, že mohu vyjít na jeviště a zapojit se do konverzace.

Internet: Používám velice často. Navštěvuji především stránky jazzových časopisů, nejvíce www.downbeat.com ,a jazzových vydavatelství.

Vlastimil Vondruška: Mezi tiárou a orlicí

Vratislav II. z rodu Přemyslovců, první český král od roku 1085, je postavou v literatuře dosud opomíjenou. Vlastimil Vondruška, historik a autor detektivních příběhů ze středověku, sleduje nejen jeho lásku s dívkou Kateřinou, ale i svazek s druhou manželkou Adlétou Uherskou i s třetí Svatavou Polskou. V románu vystupuje pražský biskup Šebíř a biskup Jaromír, především ale pestrá směsice postav světských, církevních (tiára je přece slavnostní pokrývka papežovy hlavy), ale i ze světa autorovy fantazie. Přibližují dobu, v níž se Přemyslovci snažili prosadit svou autoritu nejen v českých a moravských hvozdech, ale i v Bavorsku nebo v Římě.

MOBA Brno, 580 stran, 299 Kč

Hundred Reasons: Shatterproof Is Not A Challenge

Když britská skupina Hundred Reasons vydala před dvěma lety debutové album, vypadalo to, že ostrovní nurocková scéna rodí obrovskou naději. Letošní druhá kolekce ale ambice prvotiny nepotvrdila, alespoň ne po stránce komerční. Přinesla tucet promyšlených rockových písniček, které se pro to, aby dosáhly potřebného rockového napětí, pořádně přemáhají.

Sony Music/Bonton, 39:46