„Kniha je o metodologii, jak se design dělá. Většina lidí si myslí, že vyrobit hrníček je jednoduchá záležitost. Jeho vývoj ale trvá třeba měsíc dva, u židle je to klidně rok a půl a lokomotiva vzniká roky. I tohle chce kniha ukázat,“ říká Pelcl.

Časem si třeba sama navrhnete šálek na kafe a prostě si ho doma vytiskneteJiří Pelcl

Publikace je dělená na osm kapitol a každou z nich měl na starost praktikující designér. „Nechtěli jsme, aby ty věci popisovali teoretici. Každá kapitola se skládá ze čtyř až šesti projektů a ty už popisují přímo jejich autoři,“ dodává Pelcl s tím, že většina ze čtyřiceti vybraných designérů pochází ze střední a východní Evropy, protože vznik knihy podpořil Vyšehradský fond.

Gravitace i magnetismus pomohly vytvořit tuto působivou stoličku.

Gravitace i magnetismus pomohly vytvořit tuto působivou stoličku.

FOTO: Repro kniha

Výběr designérů je mixem slavných starších autorů, kteří mají cenné zkušenosti (Alberto Meda, Ross Lovegrove nebo Bořek Šípek), tvůrců mladší generace (Maxim Velčovský, Jan Čtvrtník, Patrik Illo) i absolventů. Zařazeny jsou malé, stejně jako větší projekty, výrobky, prototypy nebo různé experimenty. Vedle kapitol o porcelánu, nábytku nebo svítidlech se čtenář dozví více o digitálních technologiích nebo o nejmodernějších materiálech.

Prostor dostaly rovněž 3D tiskárny, fenomén posledních let: „Dnes se běžně využívají k výrobě modelů i plnohodnotných produktů. Časem si třeba sama navrhnete šálek na kafe a prostě si ho doma vytisknete.“

Kniha zaplňuje díru na trhu a je určena hlavně studentům. Zaujme však i prosté fanoušky designu.