Zieglerova plakátová tvorba patří ke zlatému fondu českého filmového plakátu 60. až 70. let. Od 1990 působil jako vedoucí ateliéru plakátu a vizuální komunikace na VŠUP v Praze, v letech 2003 až 2006 byl rektorem VŠUP a od roku 2006 vyučuje v plzeňském Ústavu umění a designu.

„Filmový plakát snad dnes ani neexistuje. Změnil se, protože už u nás nemáme to, co mají Poláci. Tady se dělají plakáty jen na české filmy. Moc se mi jich ale nelíbí, je vidět, že do toho hodně mluví marketing,“ hodnotí matador grafického designu, který spolupracoval na stovkách filmů. „Nejraději vzpomínám na Vláčila. Byl to neskutečný člověk,“ prozrazuje.

Šperky Blueberries, vyrobené technologií 3D tisku, navrhli Markéta Richterová a Zbyněk Krulich. FOTO: Adéla Havelková

Lucie Koldová a Dan Yeffet získali ocenění Designér a Grand designér roku 2012, které se uděluje za nejvyšší počet hlasů odborné poroty. Zaujali kolekcí svítidel Shadows (pro firmu Brokis), lavičkami Urban Islands (mmcité), zrcadly Iconic Mirror a Private Mirror (La Chance) a lampou Versa (Křehký).

Svítící houby 

Cenu ve formě pozlacené špejle na cukrovou vatu převzala Lucie Koldová, která má již na kontě titul Objev roku 2009. Od té doby urazila velký kus cesty. „Byla to pro mě divoká jízda. Nikdy jsem nešetřila silami a vždycky jsem se do všeho pustila naplno. A to je taky moje životní krédo," tvrdí absolventka prestižního ateliéru produktového designu u Michala Froňka a Jana Němečka na VŠUP.

Koldová žije a tvoří v Paříži, kde se nejvíce věnuje návrhům nábytku a svítidel: „Jsou moje vášeň. Svítidla mají svoji neopakovatelnou atmosféru, světlo vám dokáže učarovat."

Módní návrhářkou roku se stala už podruhé Hana Zárubová, tentokrát za kolekci Panto.No. Ocenění za nejlepší šperk dostali Markéta Richterová a Zbyněk Krulich, kteří pro svou novou značku Blueberries navrhli 3D tištěné šperky.

Kategorie objev roku, Lukáš Jabůrek. FOTO: Czech Grand Design

V kategorii Grafický designér roku bodovalo studio Okolo, titul Fotografka roku převzala Bet Orten, která nafotila módní sérii pro záchranu lázní Kyselka. Obchodem roku byl vyhlášen pražský TON, ocenění Výrobce roku převzali za městský mobiliář mmcité. Cenu Preciosy pro Objev roku obdržel Daniel Gonzalez, který oslovil porotu litinovým nádobím Jumbo. A Cena veřejnosti připadla Lukáši Jabůrkovi, který pro Moser navrhl vázy Kolorit a Hruška

Výstava Czech Grand Design 2012 je k vidění do konce března v pražském Národním technickém muzeu. Záznam ceremoniálu odvysílá ČT 18. března.