Mladý sympaťák se do norské SuperStar přihlásil, aniž by si dělal sebemenší nároky na vítězství. "Rád zpívám, tak jsem to chtěl pouze vyzkoušet," vysvětlil Právu.

A vyšlo to - získal si srdce nejen fanoušků ve své rodné zemi, ale v letošním klání World Idol, v němž se utkalo jedenáct superstars z nejrůznějších koutů světa, svým talentem dokázal, že právě on jediný je hvězdou planety.

Beautiful Day jako vítězná skladba

Již od začátku byl horkým favoritem číslo jedna. Porotu v mezinárodním složení přesvědčil nezaměnitelným hlasem, který byl bez výjimky označen jednoduše za "báječný". Navíc překvapil hudebními schopnostmi, s nimiž se lze u amatérů setkat jen zřídka.

"Máte hlas anděla a tvář hobita," vyjádřil se australský porotce o zrzavém a pihatém adeptovi s nepřehlédnutelnou mezerou mezi zuby, z něhož se přes noc stal idol a miláček světového publika.

Nilsen, který svým nevinným chlapeckým úsměvem dokáže příjemně nakazit své okolí, si vítězství ve World Idol vyzpíval skladbou Beautiful Day od skupiny U2, která v jeho podání uchvátila diváky i členy poroty a s níž s přehledem převálcoval ostatní soupeře.

Přerodu ve skutečnou star předcházel takřka obyčejný život. Kurt se dříve živil jako instalatér, bydlel s přítelkyní v poklidném Bergenu a působil jako frontman zcela neznámé norské skupiny.

Dnes se kolem něho točí špičkoví manažeři, hudební byznys o něj projevuje nečekaný zájem a v září loňského roku vydal své první album I, které je od letošního března k dostání i na našich pultech.

Kurt Čechům: vyberte si dobrou píseň

Na debutové desce, jež se na devět týdnů usídlila v čele norských hitparád, pracoval cílevědomě a trpělivě. Mezi třináct titulů zařadil rovněž vítěznou Beautiful Day, jež mu ve finále přinesla štěstí. Zároveň však skupina U2 byla vždy jeho nejoblíbenější a nedá na ni dopustit. "Je to opravdu velmi dobrá skladba a velmi dobrá skupina."

Kromě oblíbených irských muzikantů si rád poslechne cokoliv od Beatles, jinak je příznivcem kvalitních popových a rockových interpretů.

Přestože mu soutěž od základů změnila život a má nyní plné ruce nové práce, tvrdí, že je neskonale šťasten. Občas mu zbývá prostor pro krátký odpočinek, volný čas rád tráví na venkovské chalupě obklopen přírodou, kam se vydal i o minulém víkendu.

Čerstvá hvězda na hudebním nebi sice nemá jednoduchý recept na úspěch v džungli showbyznysu. Českým kandidátům na SuperStar Kurt nicméně vzkázal, aby si ve finále vybrali především vhodnou píseň. "Pokud by chtěli později uspět i ve světě, měli by zpívat anglicky, jinak jim nikdo nebude rozumět," doporučil světový idol.

A když se nezadaří, nevadí. Vždyť, jak tvrdí: "SuperStar je dobrá životní zkušenost."