"Pro dobrou dětskou knihu je velmi důležitý námět,což je příklad právě Harryho Pottera," řekla Ivana Hutařová z Národní pedagogické knihovny Komenského v Praze, jež anketu pořádá. 

Podle Zdeňka Svěráka, jehož kniha Jaké je to asi v Čudu, která obsadila druhé místo v dětské anketě a první u knihovníků, by neměl v literatuře pro děti chybět humor. Měla by být srozumitelná, vtipná nebo dojemná anebo napínavá, řekl. Sám se pokusil být v knize vtipný.

Podobný názor má i básník Pavel Šrut, jehož Veliký tůdle získalo třetí cenu od knihovníků.  V knize pro děti by nemělo chybět tajemství, humor a napětí, ale může v ní být i trochu ponaučení.

Podle oblíbeného dětského autora Jiřího Žáčka by měla být literatura zajímavější než program v televizi. "A takových knížek je u nás poměrně dost, jen se musí v těch knihkupectvích hledat, což je těžší než si doma zapnout televizi. Ale myslím si, že to stojí za to," řekl. Jeho kniha Nesedejte na ježka uspěla u knihovníků, přisoudili jí druhé místo.

Hutařová uvedla, že knihy, kterým děti do ankety poslaly svůj hlas, svědčí o jejich schopnosti orientovat se v knižních novinkách a vybrat si kvalitní tituly. 

Anketa Čteme všichni se koná již podvanácté, a to v rámci Mezinárodního dne dětské knihy, který je 2. dubna. Vznikla na počest teoretika dětské literatury Františka Václava Suka, který v roce 1918 založil teoretický časopis literatury pro mládež Úhor.