Vaše hudba je inspirována keltskými motivy. Proč?

Je to jednoduché, kořeny naší hudby jsou spojené s keltským jazykem. Všichni mluvíme gaelsky, tedy irsky. V dětství jsme poslouchali stovky let starou hudbu v tomto jazyce a to položilo základy Clannad. Roky jsme jen sbírali staré písně a naslouchali jejich příběhům. Až po šestém albu jsme začali sami tvořit. Proto máme silné keltské kořeny.

Existujete od roku 1970. Za tu dobu se hudební scéna proměnila. Ovlivňovalo vás to?

Na naší kapele je úžasné, že jsme nikdy nemuseli soutěžit s jinou populární hudbou. Naše písně jsou nadčasové. Některé jsou staré přes dvacet let a stále se hrají v rádiích. Není znát, že jsou napsané tak dávno. Dělali jsme i dost filmové muziky, díky které jsme byli nuceni držet krok s dobou. Jinak jsme ale s nikým nemuseli soupeřit. Proto nás proměny scény moc neovlivňovaly.

Clannad vznikli jako rodinná kapela, když vám bylo osmnáct let…

Táhlo mi na osmnáct, ano. Je to můj život. Táta celý život muzicíroval, kdykoli to bylo možné, zpívali jsme. Maminka hudbu učila, takže se u nás doma hrálo opravdu pořád. Jsem nejstarší z devíti dětí a vždy jsme rádi společně zpívali. Když se sejdeme, děláme to pořád.

Máte sourozence, který by nikdy neměl co do činění s hudbou?

Ne, všichni se muzikou živí a každý z nás někdy stál na pódiu. Úspěch má hlavně má mladší sestra Enya.

V roce 1985 jste společně s Bonem Voxem ze skupiny U2 nazpívala duet In a Lifetime. Co pro vás dnes ta píseň znamená?

Ach ano, Bono. Bylo to úžasné. Od té doby jsem nazpívala několik krásných duetů s fantastickými zpěváky z celého světa, ale tenhle byl úplně první. Těší mě, že můžu říct, že naše kapely se vzájemně velmi respektují. Znám Bona, on i ostatní členové U2 skupinu Clannad milují, líbí se jim, co děláme.

Irsko je malá země, většina hudebníků se tam zná osobně. Je pro mě velmi důležité, že jsem svůj první duet nazpívala právě s jedním z nejrespektovanějších irských hudebníků. Čas, který jsme strávili ve studiu, byl fantastický, byla tam dobrá atmosféra. Možná i díky této písni později vznikly mé další duety, například s Robertem Plantem, Neilem Youngem nebo Brucem Hornsbym.

Jaký máte vztah k současné hudební produkci?

Spolupracuji i s mladšími umělci. Nahrála jsem například píseň s jedním německým dýdžejem, který dělá techno. Jmenuje se Roger Shah. Mám dvě náctileté děti a ty se snaží mě informovat o tom, co právě letí. Miluji současnou hudbu. Momentálně jsem nadšená například z Florence and the Machine. Je úžasná.

S Clannad jste psali i filmovou hudbu, například v roce 1992 vznikla pro film Poslední Mohykán píseň IWill Find You. Zpíváte na koncertech i filmové písně?

Ano, a vím, že tato milostná píseň je blízká srdcím mnoha lidí. Chodíme si po koncertě povídat s návštěvníky a většinou na ni přijde řeč. Z naší filmové hudby měla rozhodně největší význam a úspěch. Bylo krásné na tom filmu spolupracovat. Je to jedna z písní, která přetrvá věky. Když ji zpívám, je to velmi důležitá část koncertu.