"Nevzpomínám si, kdy jsem na nějaké výstavě viděl tolik vzácných a nádherných objektů, které zapůjčila muzea z Německa, Francie, České republiky a ze Sibiře," napsal kritik listu The Daily Telegraph o expozici, která nabízí umělecké předměty pocházející z období 40 000 až 10 000 let před naším letopočtem.

Vystavená prehistorická umělecká díla jsou všechna malá, ale intenzivně působivá a návštěvníka "okamžitě přesvědčí a uhranou", napsal list Financial Times o expozici, kterou doplňují v kontrapunktu díla moderních umělců, jako jsou Henry Moore, Piet Mondrian a Henri Matisse.

Hvězda z ČR

"Jednou z hvězd výstavy je postava ženy stará asi 27 000 až 31 000 let nalezená v Dolních Věstonicích v dnešní České republice," uvedl list Financial Times. V některých ohledech je postava snadno zařaditelná. "Tato dáma má za sebou určitě porody," řekla kurátorka výstavy Jill Cooková. Ale její hlavu zakrytou něčím, co by někomu mohlo připomínat hledí, je obtížnější interpretovat. "Byla to skutečná žena? Duch? Prostě nevíme," řekla Cooková listu. "Ale víme, že je to nejstarší známá keramická figurína na světě. Před tím, než se (naši předkové) obtěžovali vyráběním hrnců a pánví, tak užívali keramiku na umění," řekla Cooková.

"Nikdy nebudeme vědět, jestli byla vytvořena jako fetiš či talisman, nebo jako podoba nadpřirozené bytosti," napsal list The Daily Telegraph. "Ale víme to, co vidíme: její hlavu tvoří dokonalý ovál jako od Brancusiho, její stylizovaná ramena a prsa jsou symetricky vyvážena a její tuk pod pasem má tvar, který se "rýmuje" s obráceným obloukem lopatek," napsal list.

Deník The Guardian zase zaujal portrét ženy z Dolních Věstonic starý asi 26 000 let. "Ten kousek mamutího klu jemně vyřezaný do tvaru ženské hlavy je menší než palec. Ale tato miniaturní skulptura ... v mírně modiglianovských proporcích je nejstarším známým portrétem na světě a v Británii je vystavena vůbec poprvé," napsal deník.

Výstava ukazuje, že první figurativní umění bylo vytvořeno v Evropě ve stínu doby ledové - a že lidé, kteří je vytvářeli, uměli nejen vysoce naturalistické, ale také abstraktní obrazy, píše The Guardian. "Většina lidí, kteří si všímají umění, se dívají na posledních pět minut před půlnocí - na umění posledních 500 let," cituje list kurátorku. "Byli jsme zvyklí vydělovat takováto díla tím hrozným slovem ´prehistorický´. Je to slovo, které má sklon stahovat roletu, ale toto je naše dávná historie."