„Jsem překvapen, jak to vypadá. Je to krásné,“ komentoval osmaosmdesátiletý sochař a malíř, který umění obohatil o novátorský výtvarný jazyk a jenž celý život usiluje o zhmotnění neviditelného, zachycení světla a proudění energie.

Plastiky Karla Malicha působí i dnes velice současně.

Plastiky Karla Malicha působí i dnes velice současně.

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Malich je člověk krajního citu a krajního rozumu. V době repeticí vždy nesouhlasil s tím, aby bylo umění vytvářeno z umění. Vždycky pro něj bylo důležité, aby umění zprostředkovalo poznávání smyslů, toho, čeho se dotýkáme, o čem sníme, s čím se potřebujeme vyrovnat. Tam je základ jeho touhy po harmonii,“ popisuje Malichovu uměleckou i životní filozofii historik umění Tomáš Vlček. Ten se na přípravě retrospektivy podílel s galeristou Zdeňkem Sklenářem.

Lidsko-kosmická soulož

Výstava se veřejnosti otevře v pátek a až do 8. května představí Malichova mistrovská díla od počátku šedesátých let a zahrnuje kromě abstraktních kreseb, pastelů, reliéfů, objektů a slavných drátěných plastik také film o Karlu Malichovi. Přehlídka vrcholí závěsnou plastikou Lidsko-kosmická soulož, kterou vytvořil v letech 1984 až 1988 a jíž je věnován samostatný prostor.

Objekt s názvem Lidsko-kosmická soulož vytvořil Malich v letech 1984 až 1988.

Objekt s názvem Lidsko-kosmická soulož vytvořil Malich v letech 1984 až 1988.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Galerie Zdeněk Sklenář k expozici vydala řadu publikací: od reedice monografie přes katalog po leporelo pro děti s říkadly a Malichovými kresbami zvířátek.