Prozaická prvotina se jmenuje Noci, noci a je zbytečné zkoumat, kde v ní končí Anna a začíná Kateřina, protože spolu můžou mít společné všechno a nic. Je ale příjemné si představovat, že všechno.

Nové světy v nás

Představu posílí, když si uvědomíme, že debutující prozaička se vůbec neliší od slavnější básnířky. V dřívějších básních i v nových povídkách se vyjevuje cosi jako konstantní Rudčenková. Vlastně tam kromě ní, kromě téhle nehmotné a z písmenek tvarované osoby nic jiného není. Stačí to?

Literatura může objevovat nové světy v nás, otevírat nám dveře do sebe, jako třeba Proust. Může nás taky vtáhnout, dostat do svého vlastního příběhu a zabavit nás jím, jako třeba Karel May. A konečně - může nás prostě seznámit s kýmsi novým. S člověkem, s nímž sice nemáme moc společného, ale bylo by škoda ho nepoznat.

Ať už jde o člověka Annu nebo člověka Kateřinu. Ženská literatura začíná být dobrá tam, kde přestává řešit, že je ženská. Rudčenková to neřeší, prostě je. Číst ji znamená poslouchat, jak vypráví o sobě. Dokonce i když se snaží mluvit za víc lidí, mluví jenom ona. Neumí jinak.

V druhé roli milenci

Noci, noci jsou knihou o vztazích. S muži, většinou s milenci. Milenci do toho ale nemají co mluvit. Být milencem Kateřiny Rudčenkové znamená stát se její součástkou. Několika odstavci v její knize.

Milenec není cosi obdařené vlastní existencí, je to igráček, na kterého se dá dívat zleva nebo zprava a který ve světlých chvilkách řekne cosi, co stojí za ocitování. Je to dekorace, odrazová plocha pocitů vypravěččiných. Zvláštních pocitů. Být milencem Kateřiny Rudčenkové znamená být jedním v řadě. Kniha začíná otcem a končí starým hercem. Mezitím se po mysli a těle vypravěčky sveze několik mladších. Nikdo z nich není zajímavý. Zajímavá je ona.

Noci, noci nejsou knihou o ženě, o ženách nebo o ženskosti. Jsou knihou o Rudčenkové a rudčenkovosti. Zaplaťpámbůh. Ne všechny literární osoby stojí za to poznat, tuhle ano. Recenzí to nejde, je třeba přečíst knížku. I čtení je sexuální akt a dá se jím v tomhle případě zjistit možná víc než sexem samotným. Navíc je to jediný bezpečný způsob, jak se stát milencem Kateřiny Rudčenkové, aniž by o vás začala psát.

Kateřina Rudčenková: Noci, noci, Torst 2003, 168 stran, 177 Kč