Jiří Kratochvil: Lady Carneval

Hrdinkou novely odehrávající se v první polistopadové dekádě učinil náruživý vypravěč hezkou inteligentní ženskou přezdívanou po Gottově dávném hitu, jejíž život se nějak podivně začne zašmodrchávat, nějakou shodou okolností, osudem...

Na začátku bylo náhodné setkání s prezidentem Husákem a pak už se ten řetěz prodlužuje vlastní logikou, jako by každý článek vyrůstal z předcházejícího, a vystoupit z toho vlaku, jemuž sice vlají záclonky, ale kouř z lokomotivy míří strmě k obloze, je nad síly cestujících. Porozuměním pro postavy, hravostí, nostalgií a skepsí v podtextu připomíná příběh atmosféru autorových povídek Orfeus z Kénigu (1994). Brno je tu samozřejmě spoluúčinkujícím jevištěm.

Petrov

Svatava Morávková, Anna Nováková: Čtení o neobyčejných cestách Jana Eskymo Welzla

Celi život je tady na lovu a chytaňi ryb. Korunku uviďite sem tam za rok. Zato je tady ale velka svoboda. Všecko bohatstvo co vzemi najdete toje vaše. Všecku zvěře a ryb co jsi pochitate toje vaše. Daňe jse tady žadne neplaťeji. Jen obchodňici, a kužove agenti, plaťeji daňe. Pro lovce, zlatokopi, a mineralňi prospektori je všecko zdarma. Toje jen proto, aby ta krajina neležela vymřena od narodu. Všecky ty obyvatele jsou skorem všicky svobodny. Mame tady všelijake narody mezi nama a všecko jse to zrovna jako mali ďitatka. Odesilam vam moji pravou adresu a tak ji musite psat: Mr. John Welzl...

Úryvky z původních Welzlových vyprávění doplněné komentáři a úvahami, vybrané články, dopisy, dokumenty a fakta z posledních let života v Dawsonu - to vše přibližuje stále tak trochu tajemnou osobnost našeho (asi) jediného "eskymáckého náčelníka", cestovatele - a spisovatele.

Paseka

Miroslav Nožina: Mezinárodní organizovaný zločin v České republice

Tahle kniha patří skoro k napínavým thrillerům, ale příliš veselým a zábavným čtením není. Česká republika (podobně jako další postkomunistické státy) se stala "ideálním" prostředím pro šíření new threats (nových hrozeb), ke kterým patří mj. obchod s lidmi, hospodářská kriminalita, šíření drog nebo nelegální migrace. Dnes u nás působí řada mezinárodních kriminálních skupin, jež svojí organizovaností a rozdělením "trhu" představují přímé ohrožení bezpečnosti státu. Největší prostor je v knize věnován postsovětskému organizovanému zločinu, ruským, ukrajinským a kavkazským seskupením.

Na rozdíl od většiny prozaických příběhů nám autor na konci více než čtyřsetstránkové knihy žádný šťastný konec nenabízí: Česká republika je představiteli mezinárodního organizovaného zločinu nadále považována za "bezpečnou zemi", kde je možné se usídlit, beztrestně provádět kriminální činnost a legalizovat výnosy z kriminálních aktivit. (...) To nedává dobré výhledy do budoucnosti.

Themis

Bernard-Henri Lévy: Sartrovo století

Velká kniha o spisovateli a mysliteli, který mimořádně ovlivnil druhou půli 20. století, psaná jako román, jehož hrdinou je intelekt - hledající, nalézající, omylný i triumfující. A napsal ji zralý pokračovatel francouzské filosofické tradice, jež vstupuje do života společnosti prostřednictvím médií, nebojí se hádek a skandálů, často je sama skandálem. Lévyho empaticky důkladný popis a výklad Sartra vede i českého čtenáře do otevřeného prostoru, v němž není jednoznačnosti.

Přeložil Michal Novotný, Host

Branimir Šcepanovic: Smrt pana Goluži

Pan Goluža, který natruc plive do řeky, protože neumí plavat, a pak, když už dal celému městečku slovo, se zabije (protože neumí plavat), je hrdinou povídky, jež vyšla v řadě světových antologií, byla zdramatizována pro divadlo v Chartres a český skladatel Zdeněk Lukáš na její motivy složil operu. Můžete si ji přečíst bez dirigenta a v tichu ještě s dalšími třemi povídkami v Bělehradu žijícího Srba.

Přeložila Zoja Segi, Dauphin