Argo, thriller o rukojmích v Íránu, si odneslo ceny za nejlepší drama a za režii (Ben Affleck), v kategorii komedie či muzikál jsou nejlepším filmem Bídníci.

"Už nás nominovali na sedm Oscarů, byl jsem napjatý a dnes jsem nadšený, jsem nejšťastnější člověk na světě," řekl Affleck.

Daniel Day-Lewis si zahrál Lincolna.

Daniel Day-Lewis si zahrál Lincolna.

FOTO: Reuters

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v dramatu má letos Jessica Chastainová (Zero Dark Thirty, thriller o pátrání po Usámovi bin Ládinovi).

Ben Affleck se Zlatým glóbem za nejlepší režii

Ben Affleck se Zlatým glóbem za nejlepší režii

FOTO: Handout, Reuters

"Tohle je sladký sen, který se stal realitou," řekla nadšená herečka při přebírání glóbu. Její role je založena na skutečné osobě z CIA, ale Chastainová s ní prý nikdy nemluvila. "Nechtěla bych se s ní setkat, protože kdyby to někdo zjistil, šla by do vězení," vysvětlila. Senátní komise nyní skutečně prošetřuje, zda CIA nedává filmařům tajné informace.

Emily Bluntová

Emily Bluntová

FOTO: Jordan Strauss, ČTK/AP

Ceny v kategoriích komedie či muzikál si převzali Hugh Jackman (Bídníci) a Jennifer Lawrencová (Terapie láskou). Jackman prohlásil, že "Bídníci byli pro něj emotivní, vášnivý projekt a natočit je chtělo kuráž."

Nejlepším neanglicky mluveným snímkem se stala podle očekávání Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Cenu mu ovšem docela překvapivě předala rakouská hvězda poněkud jiného ražení, akční veterán Arnold Schwarzenegger. Haneke poznamenal, že ho nikdy nenapadlo, že dostane v Hollywoodu cenu od Rakušana. Nejlepším animovaným snímkem je Rebelka.

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

FOTO: Jordan Strauss, ČTK/AP

Mezi televizními dramaty zvítězil seriál o terorismu Homeland a mezi komediemi seriál Girls.

Všechny překvapil bývalý americký prezident Bill Clinton, který představil film Lincoln. Ve filmu je prý "poučení, jak má prezident dnes vést národ," řekl.

Adele se Zlatým glóbem za nejlepší filmovou píseň

Adele se Zlatým glóbem za nejlepší filmovou píseň

FOTO: Jordan Strauss, ČTK/AP

Britská zpěvačka Adele si odnesla cenu za nejlepší původní filmovou píseň díky snímku Skyfall.

Damian Lewis dostal cenu za nejlepší herecký výkon nejen v Lincolnovi, ale i ve špionážním televizním seriálu Homeland.

Damian Lewis dostal cenu za výkon ve špionážním televizním seriálu Homeland.

FOTO: Jordan Strauss, ČTK/AP

V kategorii vedlejších rolí uspěla herečka Anne Hathawayová, která si zahrála v Bídnících. "Děkuji za tento milý oblý objekt, který budu navždy používat, když o sobě zapochybuji," řekla.

George Clooney a Stacey Keiblerová

George Clooney a Stacey Keiblerová

FOTO: Jordan Strauss, ČTK/AP

Jejím mužským protějškem se letos stal Christoph Waltz, který si odnesl cenu za roli německého lovce zločinců a přítele otroků v USA 19. století v akční komedii Nespoutaný Django.

Julia Robertsová

Julia Robertsová

FOTO: Reuters

Quentin Tarantino převzal cenu za nejlepší scénář (Nespoutaný Django) a obhajoval časté používání slova "negr" ve filmu. Uvedl, že "kritici ho nikdy neobvinili z toho, že by slovo používal více, než bylo běžné na jihu USA v roce 1858." Říkali mu, že by to měl "zmírnit", ale to on odmítá.

Jodie Fosterová převzala již dlouho ohlášenou cenu za celoživotní dílo. V řeči zmínila mimo jiné svou homosexualitu, která je ale již dávno známá.