Žebříčku vévodí olejomalba Františka Kupky Tvar modré (1913), která byla na jaře vydražena za rekordních 57,42 miliónu korun (ceny jsou včetně aukční provize). Jde o nejvyšší částku zaplacenou v aukci za dílo českého umění nejen u nás, ale i na světovém trhu. Dosud však ministerstvo kultury nerozhodlo, zda bude moci nový majitel obraz trvale vyvézt do zahraničí.

„Ke koupi deseti nejdražších děl roku 2012 by případný zájemce potřeboval více než 200 miliónů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky. Uplynulý rok byl z hlediska českého trhu s uměním rekordní,“ říká šéfredaktorka portálu Artplus.cz Marcela Chmelařová.

Třikrát Kupka

V první desítce jsou vedle Tvaru modré ještě dva další Kupkovy obrazy: Apoteóza Heleny (z roku 1906), která se vydražila za 15,75 miliónu korun, a Úsměv O z let 1933 až 1951, jenž byl prodán za 23,71 miliónu Kč.

Obraz Apoteóza Heleny je nyní k vidění na pražské výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě – jde totiž o jedno z děl, jimiž se malíř prezentoval na pařížských salonech. Obraz v minulosti několikrát prošel zahraničními aukcemi. Naposledy byl dražen v prosinci 2006 na aukci Christie’s v Paříži, kde byl vydražen přibližně za třetinu ceny, za kterou se prodal loni na jaře v Praze.

Další stálicí mezi nejdražšími autory je Emil Filla, jemuž v minulých dvou letech patřily nejvyšší příčky. Za více než milión korun se podle statistik portálu v uplynulém roce prodalo ještě dalších 11 jeho děl. „Filla je vnímán jako investiční jistota a je tak zajímavý nejen pro tradiční sběratele, ale i pro lidi, kteří umění nakupují jen v rámci diverzifikace svého investičního portfolia,“ vysvětluje šéfredaktorka.

Překvapivě dvě příčky v první desítce patří dílům čínského umění. Vedle obrazu mistra moderní tušové malby Čchi Paj-š'e, jehož svitek se v první desítce objevil již v roce 2011, jde o středověkou bronzovou sochu buddhistické světice Kuan-jin. Tu si kupec pořídil za 19,11 miliónu korun. Chmelařová připomíná, že vysoké ceny za díla čínského umění jsou fenoménem posledních tří let.

Dále se v TOP 10 umístila plátna od ruského impresionisty Konstantina Korovina a české umělkyně Toyen, jejíž obrazy se už řadu let těší sběratelskému zájmu.
Na závěr Marcela Chmelařová radí: „Je lepší umění sbírat, než do něj investovat. Pokud si umění kupujete, protože jej máte rádi, nikdy se vám nestane, že byste na něm prodělali, ať už se cena bude vyvíjet jakkoliv.“