Mimoděk tak Bandzone.cz potvrdil, že je-li cosi v české kulturní sféře v bodě stagnace, je to hudební scéna, respektive její podhoubí. Poslední skutečný objev byli Charlie Straight – v roce 2008. Nic dalšího nepřišlo.

Výsluní (bráno dle popularity umělců) žije z podstaty i malých zemětřesení. Jedním z nich je stoupající popularita Tomáše Kluse, která vyrostla tak, že z piedestalu Českého slavíka odsunula tradičního vítěze Karla Gotta. Klus je skutečně velkou nadějí české hudební scény. V příštích letech ale bude už jen obhajovat.

Odchod Daniela Landy ze šoubyznysu je též pozoruhodná událost. Nastartovala ji malá nehoráznost, sice říjnové uvedení jeho nedokončené rockové opery Klíč králů v pražském Divadle Broadway. Nic takového nemá ve světě obdoby. Landa pak oznámil odchod ze šoubyznysu a také to, že je kouzelníkem Žitem. S hudbou to má už málo společného.

Nejzajímavějšími tuzemskými počiny byla alba dosud málo známých skupin Zrní a Květy. Obě vydaly vynikající nahrávky, moderní a dostatečně alternativní na to, aby oslovily posluchače napříč věkovými kategoriemi i naturely. Není divu, že se obě dostaly do nominací na ceny Apollo i Vinyla.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček se těší na turné.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček

FOTO: prazskyvyber.com

Událostí roku jsou také čtyři návraty. Václav Neckář přišel v dubnu s albem Dobrý časy a krásnými písničkami na něm navázal na úspěch skladby Půlnoční z minulého roku. Písně mu napsali Švejdík, Muchow a Neuwerth, muži, kteří si jiné schovali pro album své skupiny Umakart nazvané Vlci u dveří. Nebýt stejně pomalého tempa písní, jaké poznamenává Neckářovu desku, byl by to velmi povedený počin.

Listopadový návrat skupiny Pražský výběr vyšel dokonale a kapela už ohlásila další koncerty na jaro 2013. Kapela Lucie se vrátila také. Zatím sice jen na prosincový milionářský večírek společnosti PPF, leč prohlášení z 12. 12. 2012 napovídá, že koncertů v příštích dvou letech bude více.

Velkou radost udělaly českým divákům koncerty zahraničních hvězd. Letos jich bylo dost na festivalech i při sólových produkcích. Zářijová show Coldplay v Praze byla vrcholem velkoleposti i střetem s vizuálním kýčem. Listopadové vystoupení Muse zase ukázalo, jak silná kapela jsou, a to i s ohledem na čerstvé album The 2nd Law. Možná nejlepší zahraniční v letošním roce.

Byť kolekce Led Zeppelin (Celebration Day), One Direction (Take Me Home), Robbieho Williamse (Take The Crown), Mumford And Sons (Babel) či Jacka Whitea (Blunderbuss) stojí rovněž za poslech.