Ředitel Americké filmové asociace (MPAA) Chris Dodd v těchto dnech volal velkým studiím a inicioval diskuzi o násilí ve filmech, přestože neexistuje důkaz, že nedávné řádění Adama Lanzy souvisí s filmem.

MPAA vydala prohlášení, v němž podporuje snahu prezidenta Obamy řešit problém násilí a zbraní v USA: "My z filmového a televizního průmyslu chceme pomoci Americe vyléčit se, jsme připraveni účastnit se celonárodní diskuze."

Jenže když se podíváme na deset velkých lednových premiér v USA, je to skoro samé násilí. Pět z deseti filmů obsahuje velké množství střelných zbraní. Jako pěst na oko působí v této době hlavně plakát ke Schwarzeneggerovu filmu The Last Stand. Ve filmu je celkem vidět deset různých střelných zbraní, včetně útočných pušek a kulometů.

Plakát k filmu The Last Stand

Plakát k filmu The Last Stand

FOTO: Lionsgate

Wayne LaPierre z organizace National Rifle Association dává vinu za násilí v USA pop kultuře. "Tisíce hudebních videoklipů, a všichni to víte, ukazují život jako vtip, hrají si na vraždy, ukazují vraždu jako způsob života. A ještě mají nervy tomu říkat zábava?" rozčílil se v pátek ve Washingtonu.

Tarantino film hájí 

V reakci na poslední americký masakr byla odložena např. premiéra nového akčního filmu Jack Reacher: Poslední výstřel s Tomem Cruisem v Pittsburghu a rodinné komedie Parental Guidance v Los Angeles.

Na druhou stranu režisér Quentin Tarantino (Pulp Fiction, Kill Bill) prohlásil, že už ho unavuje hájit svoje filmy pokaždé, když USA šokuje nový případ násilí spáchaného střelnou zbraní. Za násilí v novém filmu Django Unchained se nehodlá omlouvat.