"Indie, jsme tu - nedotčení. Skvělé zprávy... Děti půlnoci prošly přes indické cenzory, aniž by vystřihli jediný záběr. Jsme se Salmanem Rushdiem napjatí," napsala režisérka na Twitteru.

Je to jistě i dobrá zpráva o stavu demokracie v Indii, ale film by mohl vyvolat protesty, až se tam začne příští rok promítat. Po úspěšném uvedení na festivale v kanadském Torontu stále panují obavy, že někteří Indové nesnesou kritiku bývalé premiérky Indíry Gándíové. Film ovšem zakoupila společnost PVR Pictures, jedna z největších v zemi.

Režisérka i autor předlohy patří k velmi kontroverzním postavám. Dípa Mehta se svěřila se svými obavami o osud filmu v září listu The Hindustan Times. Řekla, že ačkoliv neexistuje žádný oficiální zákaz, distributoři se už předem bojí, že způsobí poprask. Byla by ale škoda, kdyby nejistí politici připravili lidi v Indii o příležitost udělat si vlastní názor.

"Salman často říkával, že ta knížka je jeho milostný dopis Indii. Myslím, že film odráží tu lásku," dodala režisérka.

Ukryti před fanatiky

Dílo Salmana Rushdieho vždy provokovalo fanatiky všeho druhu. Filmová adaptace románu Děti půlnoci se proto netočila v Indii, musela vzniknout polotajně na poklidnější Srí Lance.

Írán si oficiálně stěžoval srílanské vládě, že dovolila film točit. Produkce byla pozastavena, ale srílanský prezident Mahinda Radžapaksa ji znovu povolil. Režisérka Dípa Mehta uvedla, že si poklidnou Srí Lanku vybrala právě kvůli obavám z protestů radikálních náboženských skupin v Indii, nemluvě o Pákistánu.

Navzdory geografické blízkosti je ostrovní Srí lanka jiná než Indie. Na Srí Lance žije pouhých 20 miliónů lidí a asi 70 % obyvatelstva tvoří buddhisté. Muslimů je velmi málo, zatímco v Indii převládají hinduisté a muslimové. Města na Srí Lance překvapují západní turisty pořádkem a ve srovnání s chaotickou Indií i nezvyklým klidem a nízkou kriminalitou. Na Srí Lance také neexistují žebrající děti.

Muslimská menšina na ostrově sice podle BBC vyjádřila znepokojení, ale k ničemu nedošlo. Většina z nich vůbec nevěděla, že tam film vzniká.

Román Děti půlnoci vypráví příběh tří generací indické rodiny, jejichž životy prolínají moderní dějiny Indie od roku 1910 do roku 1976. Blíží se magickému realismu a je považován za jedno z největších děl 20. století. Roku 1993 dostala kniha cenu "Booker of Bookers" - ocenění za nejlepší román za 25 let existence Bookerovy ceny.