Dostalo se vám pocty vejít do Síně slávy. Vstupujete do ní připraven?

Vcházel jsem tam s trémou, protože samozřejmě vím, kdo všechno tam sedí kolem stolu a kdo tam na mě čeká. Jsem si vědom toho, že jako nejmladší budu muset chodit pro pivo a dělat rajóny.

V Síni slávy  jsou například Karel Gott, Petr Janda, Vladimír Mišík, Karel Kryl, Hana Hegerová a další. Jaký vztah k jejich tvorbě máte?

Velmi si jich vážím, protože jeden vedle druhého jsou to lidé, jejichž písničky jsem tu více, tu méně zpíval. Učil jsem se na tom, jak to dělali oni. Teď tam vcházím za nimi a cítím se přitom tak zvláštně rozpačitý z toho, jestli to není brzo. Na druhou stranu, když slétnu z oblak, cítím, že je to pouze epizoda, krátká zastávka, jedna etapa. Chce se mi říci: až tak příliš moc neznamenající.

Jaká byla spolupráce se skupinou Kabát na písničce Pohoda, kterou jste hráli během slavnostního večera?

My jsme se předtím osobně neznali, ale já si jejich písničky pouštím v autě. Spolupráce byla výborná, jsou to vynikající muzikanti a skvělí lidé.

Zpěvák Kabátu Josef Vojtek: Děláme to pro lidi

 

Zvítězili jste ve čtyřech kategoriích. Jaký je to pocit?

Já to neřeším, protože tyhle oficiality nemám moc rád. Jsem vždycky strašně nervózní a pak na pódiu blábolím nesmysly. Ani pořádně nevím, v jakých kategoriích jsme vyhráli. My jsme spíš na koncertování, to nás baví. U Akademie jsme dosud příliš nebodovali. Možná ale letos platilo pořekadlo "Hlas lidu, hlas boží".

Podrobnosti o cenách a nominovaných v příloze
 

Za více než patnáct let existence jste udělali obrovský kus práce. Z pivní kapely je skvělá mainstreamová formace. Mohlo tohle akademiky přesvědčit?

Asi ano. Mohla je o tom ale přesvědčit i délka naší existence a to, že se už dlouhou dobu držíme na špičce. Myslím, že je to dostatečný důkaz kvality Kabátu.

Vyhráli jste anketu Český slavík, nyní jste nejlepší skupinou i pro odborníky z Akademii populární hudby. Jakou máte další motivaci?

Neděláme to pro nějaké ceny, děláme to pro lidi. Oni chodí, žijou, bigbít se hraje a to je to největší ocenění. Sošky andělů jsou sice hezké, ale vyprodat sportovní halu je hezčí.

Co drží pět lidí z Kabátu tak dlouho pohromadě?

Kamarádství. To naše není o tom, že se budeme scházet každý den a plácat si po ramenou. Naše přátelství se utvrzuje tím, že se dlouho nevidíme a když se pak po půlroce sejdeme, dokážeme spolu být a řešit problémy. Akutní potíže řešíme po telefonu, není nutné být pořád spolu.

Chinaski: Písnička 1970 zachycuje atmosféru doby

Vítězem kategorie skladba roku se stala ta, kterou na výběrové album Premium složila skupina Chinaski jako novinku. Jmenuje se 1970, patří momentálně k nejhranějším českým písním zdejších rádií a její text napsal bubeník skupiny Pavel Grohman.

Bezprostředně poté, co za ni Chinaski převzali cenu, Právu řekl: "Je o atmosféře, ve které jsme my, ročník narození 1970, vyrůstali. Text jsem původně ani tak nepsal do písničky. Dělal jsem si ho spíš pro sebe a své kamarády - vrstevníky. Když mluvím s lidmi, kteří jsou stejný ročník, často mi tvrdí, že v době svého vyrůstání cítili podobnou atmosféru. Tvrdili mi, že se ji do té skladby podařilo přenést. Jsem šťastný, že se to povedlo."