Hudba a tanec jsou u souboru Lord Of the Dance založeny na tradičním irském folklóru, obohaceném o rychlejší popové melodie, moderní tanec a step. Velkolepá výprava scény, světel a stylových kostýmů diváky přenese do tajuplné říše keltských příběhů, dynamika ohromujících sólových i velkých sborových výstupů doslova zvedá ze sedadel. Tato show při své první návštěvě České republiky beznadějně vyprodala dvakrát po sobě T-Mobile Arenu v Praze a i letos se po vstupenkách na vystoupení ve čtyřech městech jen zaprášilo.

Vyprodané haly navštívilo a navštíví i u nás desetitisíce diváků. Co je však po shlédnutí nadšenému odcházejícímu publiku asi již méně známo, že už téměř 10 let je i v České republice možné se irskému tanci aktivně věnovat a naučit se všechny jeho různé formy. Pouze opravdovým nadšencům a příznivcům irské kultury u nás jsou známá jména jako pražské soubory Rinceoirí, Kaskáda, Coiscéim, ostravští Galtish či brněnský Démáirt - vše to jsou názvy českých tanečních souborů, které se týden co týden aktivně věnují irskému tanci.

Výsledky jejich snažení je pak možné shlédnout na koncertech kapel hrajících irskou hudbu či na různých s Irskem spojených i běžných kulturních akcích, kde okouzlují diváky energickým provedením tance a dynamickou, příjemně nakažlivou irskou hudbou.

Nadšení i v nelehkých podmínkách

Jak se dá ze strhujících výkonů v tanečních show tušit, dokonalé zvládnutí irského tance i stepu vyžaduje značné úsilí a trénink, ale stále rostoucí zájem a počty tanečníků ve zmíněných skupinách dokazují, že to není nemožné ani u nás. Ovšem zatímco v Irsku, Velké Británii, USA či Austrálii žijící potomci irských přistěhovalců s tancem začínají obvykle již v útlých 5 letech a mezi 10 až 15 lety dosahují vynikajících výkonů a mistrovských titulů, na evropském kontinentu je situace jiná a většina tanečníků je ve věku 18 až 30 let.

Dalším úskalím je trvalá nepřítomnost rodilých lektorů irského tance a v českých podmínkách také finanční náročnost jejich lekcí; s tím vším se však členové skupin dokáží vyrovnat a vyvažují to svým nadšením a úsilím - nenechají se odradit a několikrát týdně obouvají kožené cvičky či pryskyřicové stepky a snaží se proniknout do techniky tradičních tanců - reel, jig, slip jig, hornpipe apod. Kdo irské hudbě a tanci opravdu propadne, drží se toho bez ohledu na vzdálenost od samotné zelené kolébky této kultury.

Když přijede "Irsko" k nám

V posledních letech se výuka každé 3 až 4 měsíce obohacuje semináři se zahraničními lektory, pro které je setkání s nadšením i množstvím českých tanečníků mnohdy příjemným překvapením. Tréninkový postup podle celosvětových pravidel světové Komise irských tanců v těchto skupinách pak zaručuje správné technické provedení, narozdíl od planých snah o napodobeniny "Irska" v různých country a jiných souborech. Každoročně konaná mezinárodní Letní škola irských tanců v Praze se již poněkolikáté koná pod záštitou Irské ambasády a loni se jí účastnila přes stovka tanečníků.

Chci to také umět!

Pokud tedy budete z představení show Lord Of the Dance odcházet s otázkou "Kde se můžu tohle úžasné umění naučit?", nemusíte zoufat, že Irsko či Spojené státy jsou příliš daleko - stačí si na internetu vyhledat kontakt na některý ze souborů irských tanců a dát svému nadšení volný průběh při tréninku. Radost z tance a irské hudby na sebe nenechá dlouho čekat.