Lom hrál v tolika filmech, že už je dnes nikdo nedokáže vyjmenovat. Nejznámější je série o Růžovém panterovi, Poklad na stříbrném jezeře či Drákula (z roku 1970). Hrál také ve stařičké komedii Ladykillers z roku 1955, ne však v úspěšném stejnojmenném remaku s Tomem Hanksem, což se často plete.

Herbert Lom v Praze s Jiřím Macháčkem

Herbert Lom v Praze s Jiřím Macháčkem

FOTO: Zbyněk Stanislav, ČTK

Britský herec českého původu Herbert Lom byl hostem slavnostního večera, na kterém byly předány filmové ceny Český lev.

Britský herec českého původu Herbert Lom byl hostem slavnostního večera, na kterém byly předány filmové ceny Český lev.

FOTO: PRÁVO/Michaela Říhová

Herbert Lom se svou francouzskou manželkou Evou v roce 1979

Herbert Lom se svou francouzskou manželkou Evou v roce 1979

FOTO: ČTK

Na Hitlera nečekal a zmizel do Anglie

Lom se narodil v bohaté pražské rodině v roce 1917. Debutoval v dnes už zcela zapadlém romantickém filmu Žena pod křížem (1937) a před válkou utekl do Anglie. Od roku 1942 do roku 2004 natočil v zahraničí obrovské množství filmů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Herbert Lom v Růžovém panterovi

Když v roce 2006 přijel do Prahy na udílení Českých lvů, zavzpomínal na baru v Lucerně na geniálního kolegu Petera Sellerse.

"Znal jsem ho třicet let a dvacet let jsem s ním pracoval, znal jsem jeho rodinu, jeho pět žen, jeho děti. Pro mě byl báječnej kamarád. On byl dítě. Když má člověk rád děti jako já, tak má rád i velké dítě. On byl ťuklej, no," řekl tehdy Novinkám.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Herbert Lom to jako inspektor Dreyfus neměl jednoduché.

V civilu byl ale Sellers podle Loma spíše smutný člověk. Poznamenal také, že se mu moc líbil film Život a smrt Petera Sellerse. "Ano, bylo to realistické, ten pán, co hrál Sellerse (Geoffrey Rush - pozn.aut.), byl podle mě lepší než Sellers."

Málo se ví o tom, že Herbert Lom se pokoušel prorazit i na literárním poli. Napsal a vydal dva historické romány - Enter a Spy: The Double Life of Christopher Marlowe a Dr. Guillotin: The Eccentric Exploits of an Early Scientist. Prodal dokonce i práva na jejich zfilmování, ale žádný film nakonec nevzniknul.