Nejstarší soutěž rozhlasových, televizních a web pořadů na světě Prix Italia se konala v Turíně od 16. do 21. září. Své pořady do soutěže přihlásilo 90 televizních a rozhlasových stanic z pěti kontinentů a patronát nad ní převzal prezident Giorgio Napolitano. Snímek tam přihlásila Česká televize.

"Jsem ohromený, že se nám podařilo zabodovat v soutěži Prix Italia, a že si z tak prestižní akce odnášíme důležitou cenu. Sir Nicholas Winton, jemuž už táhne na 104. rok, svým příběhem dojímá lidi na celém světě. Těším se, že se s ním spolu s producentem Patrikem Paššem 29. září setkáme v Londýně při vyhlašování cen FIAT/IFFA AWARD za nejlepší použití archivů, kde jsme se dostali mezi tři nominované filmy," řekl Mináč.

Podle něj je populární "Nicky" stále ještě v plné síle. "Nedávno byl druhým pilotem v letadle, které letělo z Maidenheadu do Londýna a zpět," uvedl Mináč a zdůraznil, že věkový rozdíl mezi prvním a druhým pilotem byl v tomto případě 78 let.

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Winton. Režiséra Mináče tato "nákaza dobrem" fascinuje - proto použil jeho příběh záchrany více než šesti set českých dětí většinou židovského původu anglickým bankovním úředníkem Nicholasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939 už potřetí.

Poprvé před 12 lety v hraném filmu Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal International Emmy Award za nejlepší dokumentární film. Potřetí právě v dokumentu s hranými pasážemi Nickyho rodina, jehož pražské premiéry se Winton loni v lednu osobně zúčastnil.

Letos v květnu zabodoval Mináč svým snímkem na festivalu ve Zlíně, kde získal Grand Prix. Za nejlepší dokument byl oceněn i v Montrealu a odvezl si diváckou cenu z loňského MFF v Karlových Varech. Stejná ocenění obdržel například v Palm Beach, Atlantě, Denveru, Houstonu, Pittsburghu a Záhřebu.