Do nesmírně zajímavé historické látky se pustili tvůrci podepsaní například pod filmy Bába, Česká RAPublika a Dva nula.

„Je neuvěřitelné, že po třiadvaceti letech od Sametové revoluce, ale ani nikdy předtím, nebyl realizován jediný hraný snímek o Masarykově životě, ať už v kategorii celovečerního filmu, televizního seriálu nebo inscenace. Filosof Václav Bělohradský vyjádřil nedávno názor, že hlavním důvodem, proč o TGM dosud v této oblasti nic nevzniklo, je nedostatek odvahy,“ říkají scenáristé Tomáš Bojar, Šimon Špidla a Ondřej Gabriel.

Podobný film už Česko docela potřebovalo, o Masarykově životě většina lidí v podstatě nic neví (o čtenosti odborných publikací si není třeba dělat iluze).

Snímek se má věnovat hlavně období takzvané hilsneriády. Vražda Češky Anežky Hrůzové v roce 1899 vedla k obvinění židovského mladíka Hilsnera, který s případem pravděpodobně neměl nic společného. V Čechách to rozdmýchalo vlnu nenávisti proti židovské menšině a tehdy se devětačtyřicetiletý vysokoškolský profesor Masaryk postavil proti většině, která chtěla ve vraždě vidět židovský rituál. Hilsner byl pak obviněn ještě z jedné vraždy a nakonec odsouzen k smrti, ale císař František Josef mu udělil milost.

„Jsme přesvědčeni, že scénář k filmu a televiznímu seriálu se společným pracovním názvem Rituál, na kterém pracujeme už několik let, se svou netradiční formou a důrazem na osobní hledisko jednotlivých postav dotýká i dneška. Češi se totiž od té doby příliš nezměnili. Tenkrát na přelomu století se však objevila skupina odvážných lidí, kteří šli do zdánlivě prohraného střetu i za cenu dnes nepředstavitelného osobního rizika. Možná kdyby takoví existovali i dnes, připravovali bychom film o nich,“ tvrdí tvůrci.