Filmových a seriálových verzí Anny Kareniny už je tolik, že si je málokdo může pamatovat. Během dvacátého století látku mnohokrát točili Američané, Britové, Rusové i další národy.

Keira Knightleyová (Anna Karenina)

Keira Knightleyová (Anna Karenina)

FOTO: Bontonfilm

Román Lva Nikolajeviče Tolstého vycházel na pokračování v letech 1873 až 1877. Tragický příběh o nevěrné ženě a morálních dilematech patří k nejuznávanějším literárním dílům v dějinách. Inspiroval vznik nejen filmů, ale také divadelní hry, baletu a muzikálu. Poprvé knihu zfilmovali už v roce 1914 v Rusku a tentokrát je produkce britská. Scénáře se ujal světoznámý dramatik Tom Stoppard.

"Někteří to budou opravdu milovat a někteří opravdu nenávidět," domnívá se Keira Knightleyová, protože režisér Wright udělal zásadní obrat ve stylu. Nemá to být tradičně naturalistické, ale až experimentální a teatrální.

V dramatu Pýcha a předsudek se svým bývalým přítelem Rupertem Friendem.

Knightleyová v dramatu Pýcha a předsudek se svým bývalým přítelem Rupertem Friendem

FOTO: fotobanka Profimedia

Když navštívil několik lokalit v Rusku a Velké Británii, kde chtěl natáčet, měl prý pocit, že se vrací do starých kolejí a to ho deprimovalo. Proto se rozhodl, že tento historický snímek musí natočit jinak.

Místo mohutných ruských paláců se většina děje odehrává v rozpadajícím se divadle. To má odrážet posedlost hlavních postav etiketou a snahou zachovávat dekorum. Jen při vedlejších dějových liniích to připomíná velkolepou výpravnou dramatizaci.

"Moje žena mi řekla, že jsem proměnil jednoznačně komerční záležitost v něco, co může být hluboce nekomerční," usmívá se Wright. "Já jsem chtěl něco, co vypadá jako ručně vyrobené a organické. Nechtěl jsem vytvořit plastický film, chtěl jsem něco, co má kouzlo."

Keira Knightleyová ve filmu Pokání

Keira Knightleyová ve filmu Pokání

FOTO: Universal Studios

"Natáčeli jsme knihu, která už byla zfilmována mnohokrát. Jaký smysl by mělo dělat to zase stejným způsobem?" vysvětlila Knightleyová. "Většinou to byl naturalismus a teď jsem se vydali do totálně jiné říše."

"Napsal jsem to jako konvenční realistický film, který ode mě každý očekával. Ale skončili jsme u něčeho odvážného a krásného, udělaného s taktem a velkou jemností," dodal Tom Stoppard.