Snímek natočil pravicový komentátor Dinesh D'Souza spolu s režisérem Johnem Sullivanem. Do některých kin byl uveden už v červenci, ale před sjezdem Republikánské strany, který tento týden nominuje jako Obamova protikandidáta Mitta Romneyho, se o víkendu začal promítat na více než 1000 plátnech. Diváci zaplatili na vstupném na film 6,2 miliónu dolarů (123 miliónů korun) a posunuli jej na osmou příčku nejnavštěvovanějších snímků.

Nejnavštěvovanějším filmem byli druhý týden po sobě Expendables: Postradatelní 2 se Sylvestrem Stallonem (13,5 miliónu dolarů - cca 270 miliónů korun) před špionážním thrillerem Bourneův odkaz (9,3 miliónu dolarů - cca 186 miliónů korun).

Líčí temnou budoucnost

D´Souzův dokument kritizuje demokrata Obamu a líčí Ameriku, jak by podle něj vypadala za čtyři roky, kdyby byl Obama v listopadových volbách znovu zvolen. D´Souza vycházel ze své knihy The Roots of Obama's Rage (Kořeny Obamova hněvu).
Mizerné tržby pro nové filmy nejsou ničím výjimečným právě v tomto "hluchém" období na konci srpna, kdy studia uvádějí filmy, od nichž mnoho nečekají. Přesto je úspěch takového dokumentu poměrně překvapivý.

"Dokument se do nejlepší desítky dostane jen zřídka, ale srpen může být příležitostí pro menší filmy," řekl analytik webu Hollywood.com Paul Dergarabedian. "Pozoruhodné také je, že jde o velmi konzervativní film. Normálně vydělávají peníze liberálně orientované dokumenty ve stylu Michaela Moorea."

Spolurežisér snímku John Sullivan uvedl, že úspěch překvapil i jeho. Podle něj to souvisí i s propagací filmu v diskusních rozhlasových pořadech, které jsou hlavní baštou konzervativních komentátorů. Sullivan i D'Souza absolvovali rozhovory na 16 z 25 nejposlouchanějších diskusních pořadů.

Podle D´Souzy zatím na film chodí zřejmě především sympatizanti republikánů. Domnívá se ale, že mohli začít chodit ze zvědavosti i levicově zaměření Američané. Podobně na Mooreův dokument Fahrenheit 9/11 kritizující Obamova republikánského předchůdce George Bushe chodilo ze zvědavosti i mnoho konzervativců. 2016: Obama's America ale stále zaostává za Mooreovými dokumenty.