„Nemůžu uvěřit tomu, že jsme je kdysi hrávali tak rychle. Stále máme dost energie, ale jako muzikant jsem si uvědomil, že dnes už nemůžeme být tak rychlí. Byli jsme mladší a bylo to větší šílenství,“ sdělil v rozhovoru šedesátiletý bubeník, jenž je členem Iron Maiden od roku 1982.

Jako nejvíce markantní příklad zpomalení uvedl skladbu Seventh Son Of A Seventh Son, která je ze stejnojmenného alba kapely z roku 1988. Muzikanti ji hrají i na právě probíhajícím americkém turné.

Iron Maiden je britská formace, která na konci sedmdesátých let minulého století stála u vzniku tzv. nové vlny britského heavy metalu. V roce 1975 ji založil baskytarista a skladatel Steve Harris, jenž nedávno ohlásil vydání sólové desky.

Vydali čtrnáct studiových kolekcí

Své debutové album představila v roce 1980 pod názvem shodujícím se se jménem kapely. Od té doby vydala čtrnáct studiových kolekcí, přičemž ta poslední se jmenuje The Final Frontier a vyšla v srpnu 2010.

Od roku 1999 sestavu tvoří Bruce Dickinson (zpěv), Dave Murray (kytara), Adrian Smith (kytara), Janick Gers (kytara), Steve Harris (baskytara) a Nicko McBrain (bicí).

Na kontě muzikanti mají Brit Award, Grammy, Ivor Novello Award i Kerrang! Award. Celosvětově prodali více než osmdesát miliónů kusů alb a jsou jednou z nejvýznamnějších skupin hudební historie. V České republice absolvovali několik koncertů, naposledy loni v červnu v rámci festivalu Sonisphere v Praze.