Některými tituly, hlavně Donem Giovannim, se Ristič dostal do sporu s českou loutkářskou obcí. Mezitím se ale velké návštěvnosti těší také Figarova svatba, Kočky v Praze, Malá mořská víla... Lidé se určitě pohrnou také na Stvoření světa.

Rističův tah na úspěch

Loutky T. Rističe a jeho bratrů, vyráběné na Českomoravské vysočině, se prodávají do celého světa. V pronájmu má sály na turisticky nejlukrativnějších místech Prahy - tři na Královské cestě - dva v Karlově ulici, další na Staroměstském náměstí (v Kinského paláci), a Na můstku. V červnu pořádá největší mezinárodní loutkářský festival v Česku, nezapomíná ale ani na české malé i velké diváky...

Stvořením světa se Biserka Kolevská pokouší do Čech vrátit poněkud zapomínanou kategorii stínového divadla. Učinila tak naprosto jedinečným způsobem.

Invenčním uplatněním rozsáhlého světelného parku a odrazových ploch v zákulisí vytváří iluzi vycházející z principu krasohledu. Ve fantazijních metamorfózách živočišné i lidské říše umí přemístit hlavy lidí z těla na tělo, v závěrečné výpůjčce z Nového zákona (na tezi zestručněný příběh Ježíše Krista) vytváří před zraky diváků nádherně metaforické obrazy.

Češi konfrontaci potřebují

Na rozdíl od jiných inscenací, v nichž zní italština nebo angličtina, je starozákonní příběh o stvoření naší planety mimoslovně komunikativní. Naprosto srozumitelný každému. Vše děje se jen s úryvky ze skladeb od Dvořáka přes Stravinského až k Ortovi.

Další básnivý plán inscenace vytváří kontrast barev světa a černobílých siluet, v nichž i nejmenší děti poznají mořské koníky, pštrosy, želvy, slony, hada i Adama a Evu.

Režisérka se nebojí odhalit zákulisí, jež se tak se světly stává součástí nejexponovanějších, výtvarně náročných scénických obrazů. Je dobré, že se letité spory o místo na mapě Prahy již od luminiscenčních Koček proměnily v nastoupení vlastní tvůrčí cesty. Malá mořská víla a Stvoření světa ji výmluvně potvrzují.

Myslím si, že inscenaci čeká zářná cesta po světových festivalech. A zaslouží si chválu v neposlední řadě také všichni pohybově nadaní herci, kteří naplňují a potvrzují velkou režijní fantazii Biserky Kolevské.

Mezinárodní institut loutkářských umění v Divadle Karlova 44 Praha:

Stvoření světa

 Scénář a režie: Biserka Kolevská, scénografie: Stefka Kjuvlieva, realizace scény: Petar Cekurov, hudba světových mistrů v provedení Orchestru české komorní opery.