Křišťálového lva si odnesl Vladimír Morávek za režii Nudy v Brně i za scénář ke snímku, na kterém spolupracoval s hercem Janem Budařen, jenž dostal cenu za ztvárnění titulní role Standy.

Dva lvy dostaly Želary, jednoho Aňa Geislerová za podání titulní role, druhého Jiří Klenka za zvuk. Stejný počet sošek získali i tvůrci černé komedie Jedna ruka netleská, kde byl oceněn Ivan Trojan ve vedlejší roli a Jan P. Muchow za hudbu . Dva lvi připadli i parodii Mazaný Filip - za kameru a výtvarný počin. V divácky nejúspěšnějším filmu Pupendo zaujala už jen Vilma Cibulková ve vedlejší roli. 

Prvním oceněným večera se stal kostýmní návrhář a držitel Oscara za Formanův film Amadeus Theodor Pištěk, který převzal Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Oči upřené na Morávka a Budaře

Že Želary nezískají jedenáct cen bylo jasné už po vyhlášení první kategorie, když cenu za vedlejší roli získala Vilma Cibulková.

Vladimír Morávek si na pódium poprvé došel při vyhlášení cen za scénář. Cestou z podia na místo, které měl až v druhé půli sálu tak spěchal, až zakopl a i se lvem skoro upadl pod kamery. "Zdálo se mi, že se večer vleče, tak jsem ho chtěl urychlit," komentoval to později.

Před vyhlášením poslední kategorie už se všechny oči upíraly na něj a Budaře. Když padlo jméno filmu Nuda v Brně, všichni propukli v jásot.

Zbrožek večer neutáhl

Ještě předtím se však diváci přímého přenosu na ČT1 dočkali prvního odhalení, když se ukázalo, že mužem, jehož tvář skrývala maska lva, je Martin Zbrožek. Ten se moderování slavnostního ceremoniálu ujal místo gruzínského baviče Leopolda Šamila (Martin Zbrožek), který uváděl předcházející ročníky s Jaroslavem Duškem.

V Lucerně sice nepůsobil jeho výkon tak trapně jako na obrazovce, černý humor v poznámce o neustálé přítomnosti smrti v Hubačových scénářích rozhodně nevyzněl urážlivě, Zbrožek ho podal citlivě, ovšem bylo vidět, že svým předchůdcům se vyrovnat nedokázal. Neoplýval dostatečným množstvím nápadů, často se opakoval, vtipnější proto byly hudební předěly. Dojem nezachránili ani hosté v čele s modelkou Evou Herzigovou a hokejistou Josefem Beránkem, ani Limonádový Joe Fiala na poníkovi, natož pak skupina Kabát, která vyvracela pověsti o tom, že jedí psy.

:. Profily a přehled nominací naleznete zde:

 

Cena za celoživotní přínos filmu
kostýmní návrhář Theodor Pištěk
Nejlepší film
Nuda v Brně
Nejlepší režie
Vladimír Morávek - Nuda v Brně
 Herec v hlavní roli
Jan Budař - Nuda v Brně
Herečka v hlavní roli
Aňa Geislerová - Želary
Herečka ve vedlejší roli
Vilma Cibulková - Pupendo
Herec ve vedlejší roli
Ivan Trojan - Jedna ruka netleská
Nejlepší hudba
Jan P. Muchow - Jedna ruka netleská
Nejlepší střih
Jiří Brožek - Nuda v Brně
Nejlepší scénář
Jan Budař a Vladimír Morávek - Nuda v Brně
Nejlepší zvuk
Jiří Klenka - Želary
Nejlepší kamera
Vladimír Smutný - Mazaný Filip
Nejlepší výtvarný počin
 Jan Vlasák - Mazaný Filip
Divácky nejúspěšnější film
Pupendo - režie: Jan Hřebejk, produkce: Ondřej Trojan