Pavlína Brzáková: Dědeček Oge

Učení sibiřského šamana Autorka nejen touto knihou vyvrací levnou představu o dnešním světě, že už není co objevovat. Během deseti let poznala z četných cest a pobytů Sibiř a některé její obyvatele jako málokdo - a dokáže o tom krásně psát.

Kniha o šamanovi, kterého poznala jen z vyprávění, je okouzlujícím příběhem, básnivou mytologií, ale bohužel i výletem do ztraceného života a vzpomínkou na patrně už neobnovitelné kulturní hodnoty. A tak jako by kniha naplňovala snad banální a jupíkům nesrozumitelnou, v této souvislosti však klíčovou větu: Jednou z nejdůležitějších věcí na světě je pomoci odejít.

Eminent

Tom Hiney: Raymond Chandler - Životopis

Proletářská revoluce v chápání Velkého Detektiva a mistrovské zestručnění literární angličtiny z Chandlera udělaly další stylistický archetyp amerického románu 20. století, který vyniká skepsí neředěnou ukecaným přívlastkem. Hineyho biografie netrpí sterilitou oficializovaných výkladů. Působí naopak sympaticky zaujetím ani ne třicetiletého jihoafrického portrétisty, pečlivým kritickým aparátem, promyšleným čtením zdrojů a refrénem Chandlerovy osudové přitažlivosti ke sklence, která už "do konečné deformace" dovedla nejednoho amerického romanopisce na cestě od Poea k postmodernismu.

Přeložil Bruno Cempírek, BB art

Chris Lavers: Proč mají sloni velké uši

Pan profesor poutavě vysvětluje úradek Přírody pozorováním souvislostí mezi metabolismem zvířete a jeho velikostí, mezi typem jeho termoregulace a specifickými tělesnými tvary, domovským biotopem a také pravděpodobností útoku predátora. Tomu pak odpovídají energetické, stravovací a obranné strategie jednotlivých druhů, míra jejich úspěšnosti i nebetyčné rozdíly dokazující starozákonní slova o veškeré havěti, jež zaplnila pozemské pastviny. Nepropadejme však iluzi, že ve "zlatém věku savců" je to právě člověk, kdo kvalitativně šéfuje zvířecí pyramidě. Kdoví, koho si napříště evoluce vybere třeba mezi studenokrevnými šestinožci, když tak pozoruje člověka, jenž už svými zámořskými objevy a necitlivým mičurinismem stačil vyhubit pětinu živočišných druhů. A nedodržováním kjótského protokolu všem zbývajícím zadělává na to, že se zopakuje globální krize z druhohor.

Přeložil Karel Kleisner, Dokořán/Argo