Sama výstava působí jako kaleidoskop toho, co Born aktuálně našel ve svém ateliéru. Jsou tu návrhy na loutky pro animovaný film o Robinsonovi, ilustrace k Dumasovým Třem mušketýrům a La Fontainovým Bajkám, volné grafiky - litografie i pastely, kresby z cest po světě. Autor tu ukazuje, že bravurně zvládá i ty nesložitější techniky výtvarné tvorby na papíře.

Bezbřehá fantazie

Jeho svět je světem imaginace. Born má v sobě touhy cestovatele Marka Pola i smysl pro dobrodružství námořníka Robinsona Crusoe. Miluje turecké otrokyně, Benátky s jejich maskami, dobře mu je v době Ludvíka XIV. a odvážně si zašpásuje i na adresu současných tajných služeb. Svět lidí a zvířat tvoří harmonii. A úsměvně působí i příšery zrozené z fantazie dávných bestiářů. Born nezná peklo - jen ráj a možná trochu očistec.

Jeho poloha je na pomezí vážného a nevážného umění. Není to však jen dovádivá hra. Born je sečtělý a s humorem sobě vlastním komentuje lidské touhy a slabosti, ale i kulturní tradice různých národů a historické události. Jeho fantazie je natolik nakažlivá, že mu kritičtější divák odpustí i jistý manýrismus, kterým jeho pozdní tvorba prochází. Za největší atrakci výstavy lze označit ilustrace k Dumasovi a La Fontainovi - skvělá ukázka dokonalého zvládnutí akvarelu.

Adolf Born: Dětem i dospělým, Nákupní galerie Atrium, Karlovo náměstí, Praha, 18. 2. - 31. 3., denně od 10 do 18 hodin