Ve Finsku získala kniha cenu pro nejlepší krimi a v mžiku se dočkala českého překladu. Po slabých detektivkách L. Lehtolainenové a H. Nykänena si tedy konečně můžeme přečíst finský titul, který obstojí i v jiné severské konkurenci fascinujícího Larssona či Adler-Olsena.

Tuomainen krimi žánr výtečně koření prvky apokalyptické sci-fi a vytváří beznadějný svět nedostatku potravin a pitné vody, zatopeného jihu a běženců migrujících na sever, který prozatím zůstává obyvatelný.

Antti Tuomainen

Antti Tuomainen

FOTO: archiv, Právo

Když se z onoho deprimujícího zemského povrchu ztratí helsinská novinářka Johanna, rozhodne se ji manžel Tapani hledat na vlastní pěst. Johannino zmizení souvisí s jejím článkem o sériovém vrahu Léčitelovi, jenž vraždí boháče odpovědné za ekologické hrůzy. Během zběsilé dvoudenní jízdy po stopách zmizelé však Tapani zjistí, že mu manželka o sobě leccos zatajila.

Tuomainenův styl je nekomplikovaný, trochu jako by psal slohové cvičení. Ovšem příběh milujících se manželů, kteří na zhroucení všech jistot reagují tím, že se k sobě přimknou ještě těsněji, je hluboce dojemný. Kdyby jen Tuomainen v závěru méně pospíchal! Některé záhady vůbec nerozplétá, až se zdá, že z knihy snad vypadla kapitola.

Přesto ale stojí Léčitel za to. Nenabízí totiž jen ucházející detektivní příběh, ale i zajímavý příspěvek k fungování zanikající civilizace, v níž navzdory marastu láska pořád ještě vítězí nad zlem.

Celkové hodnocení: 70 %