:. ANKETA: Který film získá Českého lva? Hlasujte v anketě na konci článku.

FILMY PODLE NOMINACÍ
Želary 11
Nuda v Brně 7
Pupendo 6
Jedna ruka netleská 3
Mazaný Filip 3
Nevěrné hry 3
Kruté radosti 2
Čert ví proč 1

Želary

Želary jsou nominované na nejlepší a film, přičemž jejich režisér Ondřej Trojan je nominován mezi režiséry. Nominován na Českého lva je i jeho scenárista Petr Jarchovský, který je ve stejné kategorii nominován dokonce dvakrát (podruhé za scénář k filmu Pupendo). Aňa Geislerová a György Cserhalmi jsou navrženi na Českého lva za ztvárnění hlavních rolí, Jaroslava Adamová za podání vedlejší ženské role, kameraman Asen Šopov, střihač Vladimír Barák, architekt Milan Býček za výtvarný počin a skladatel Petr Ostrouchov za hudbu.

Nuda v Brně

Nuda v Brně je nominovaná na nejlepší film, dále se mezi nominovanými objevil její režisér Vladimír Morávek, který je spolu s Janem Budařem nominován i za scénář. Budař má šanci získal Českého lva i za výkon v hlavní roli. Ve stejné kategorii mezi ženami je nominována Kateřina Holánova. Miroslav Donutil má šanci získal lva za podání vedlejší role a  Jiří Brožek za střih.

Pupendo

Také Pupendo je nominováno na nejlepší film a šanci získat křišťálovou sošku lva má jak jeho režisér Jan Hřebejk, tak scenárista Petr Jarchovský . Nominován je tak Bolek Polívka za ztvárnění hlavní role a Vilma Cibulková s Jaroslavem Duškem za podání role vedlejší rolí.

Podrobnosti o nominovaných filmech, režisérech, herečkáchhercích.

Další filmy s nominacemi v některé kategorii

Po třech nominacích získali tři filmy - druhý nejnavštěvovanější  tuzemský snímek loňského roku Ondříčkova Jedna ruka netleská, Marhoulův Mazaný Filip a Nevěrné hry Michaely Pavlátové. 

Herec Ivan Trojan byl navržen na Českého lva za podání vedlejší role v Ondříčkově černé komedii, která dále získala nominace v kategoriích nejlepší hudba (Jan P. Muchow) a nejlepší zvuk.

V hraném debutu vynikající animátory, na Oscara nominované Michaely Pavlátové, zaujala Zuzana Stivínová, která je nominovaná za podání hlavní role. Navrženi na Českého lva jsou ještě jeho kameraman Martin Štrba a zvukař Daniel Němec.

Nominován je také kameraman Marhoulovy parafráze chandlerovek Vladimír Smutný, Milan Kymlička, který k Mazanému Filipovi složil hudbu, a architekt Jan Vlasák ze výtvarný počin.

Dvě nominace získaly Kruté radosti, kde zaujala Anna Šišková ve vedlejší roli a střihač Alois Fišárek.

Výpravná pohádka Čert ví, proč zaujala výtvarnou stránkou, kterou měl na starosti František Lipták.