V Těšínském divadle na to přišli: Hrají v úpravě Miloslava Čížka a Ivana Misaře Lucernu právě o tom, v postavě Kněžny ještě s přidanou hodnotou osvícenské vrchnosti, které už se pověstná přikrčenost obyvatel české kotliny taky pěkně zajídá.

Mlynář tlačí na pilu

Prozradím rovnou, že v Českém Těšíně hrají krásnou báchorku Mistrova krátkého impresionistického poblouznění. A abych byl spravedlivý, přidané hodnoty je rovnou tak na dvacetiprocentní daň.

Položkou nejkvalitnější je určitě hudba Zdeňka Bartáka. Lucerna není muzikálová, písniček lyrických a jiných (Hejkalův song, nebo ten karbanický Kláskové) je ale na rozdávání. Však také texty nenapsal nikdo menší a zkušenější než Eduard Krečmar. Už dlouho autor nesršel tolika hitovkami. To volá rovnou po vydání cédéčka!

Mlynář Libor Petra Dopity mezi četbou starých kronik hraje na pilu.

Mlynář Libor Petra Dopity mezi četbou starých kronik hraje na pilu.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Bartákovo dílo v aranžích jeho syna Daniela moc dobře zpívají Lucie Bergerová (Kněžna), Jolana Ferencová (Klásková), Petra Sklářová (Královna víl), Zdeněk Klusák (pomocník Braha)... Markéta Glosová v roli Haničky má intonační rezervy.

Hvězdou těšínské Lucerny je ovšem hůlkovský Petr Dopita. Znělý baryton nejstaršího Mlynáře na českém jevišti - no, už mu táhne na..., takže sám se přiznal, že ve vztahu k Haničce si připadá jako úchylný otčím, rozechvívá divadlo i divácká srdce.

Mlynáře Libora hraje Petr Dopita, jeho Haničku Markéta Glosová.

Mlynáře Libora hraje Petr Dopita, jeho Haničku Markéta Glosová.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

A aby toho nebylo dost, jeho Mlynář mezi četbou starodávných kronik, odháněním mlsného vodníka Michala (Lukáš Baran), provázením mladé kněžny na lesní zámeček a bráněním lípy hraje na pilu, v čemž je Dopita u nás takřka nedostižným mistrem.

Zas jednou bude líp

Režisér Čížek v Těšíně opravdu našel recept, jak Lucernu zbavit patiny, a v asi tuctu inscenací posledního čtvrtstoletí se ta jeho zařadila hodně vysoko v lepší polovině realizací, jejichž autoři umí přemýšlet (Skála, Morávek, Peška, Srba...).

V lesním zámečku Mlynář Libor (Petr Dopita) a Mladá kněžna (Lucie Bergerová).

V lesním zámečku Mlynář Libor (Petr Dopita) a Mladá kněžna (Lucie Bergerová)

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Z herců musím ještě pochválit Dvořana Michala Przebindy, Žána Vítězslava Kryškeho, Komornou Adély Krulikovské a neodolatelného starého vodníka Ivana Karola Suszky. Vyhnali ho už neznabozi z Polska a nad jeho údělem oko nezůstalo suché. A pointa vážnější: Už nás zase dojímá naděje, že „zas jednou bude líp“.

Celkové hodnocení: 75 %