V dubnu herečka oslavila své 99. narozeniny. Blížící se kulaté jubileum tehdy na nemocničním lůžku okomentovala slovy: "To bude za chvilku."

Zita Kabátová byla jednou z posledních hvězd zlaté éry československého filmu 30. a 40. let minulého století. Poprvé se na stříbrném plátně objevila v roce 1936 v melodramatu Světlo jeho očí. Už následující rok natočila pět filmů a v roce 1939 dokonce deset.

Za okupace se objevila ve dvou německých filmech, ale po únorovém převratu v roce 1948 se jí nedařilo. Po válce hrála ve vesnickém divadle a byla vedoucí několika pražských kin.

Zita Kabátová ve filmu Zlaté dno

Zita Kabátová ve filmu Zlaté dno

FOTO: ČTK

V polovině 30. let začínala v operetě a tři sezóny působila v Divadle Oldřicha Nového. "Až on mě naučil normálnímu hraní, přes něj jsem se dostala k činohře," řekla jednou o svém principálovi. Na jeho divadelní lekce navázala Zita Kabátová naposledy koncem 90. let, kdy vystupovala na jevišti pražského Divadla pod Palmovkou v Hřebejkově inscenaci Nebezpečných vztahů.

Filmografie Zity Kabátové čítá desítky filmů, včetně slavných snímků Zlatý člověk, Přednosta stanice nebo Zlaté dno. Jejími hereckými kolegy tehdy byly hvězdy jako Vlasta Burian, Jaroslav Marvan či Oldřich Nový.

Později účinkovala také ve snímcích Babí léto (2001), Zapomenuté světlo (1996) režiséra Vladimíra Michálka nebo ve filmu Ondřeje Trojana z roku 2003 Želary, kde si poprvé před kamerou zahrála se Svatoplukem Benešem. S kolegou velké herecké generace předválečné kinematografie hráli divadlo, jezdili na zájezdy, ale na stříbrném platně se spolu do té doby nikdy nesešli.

"On to byl vlastně jen jediný natáčecí den, ale musím říct, že byl ten nejzábavnější a nejpříjemnější. Byla veselá, spontánní, milá. Moc dobře se mi s ní spolupracovalo. Jsem tak moc rád, že jsem alespoň na ten jediný den s takovou hvězdou české kinematografie mohl spolupracovat," řekl režisér snímku Ondřej Trojan.

Zita Kabátová

FOTO: Archiv

Kromě hraní také ráda a často vzpomínala na svou kariéru i kolegy a její vyprávění se stalo základem několika knih.