Mladý herec přijel do Evropy s deseti tisíci dolary, bez scénáře, ale s chutí natočit snímek o těžkém rozhodování otce mezi ztrátou syna, nebo zkázou vlaku plného cestujících. "Když mi bylo čtrnáct let, slyšel jsem příběh o chlapci, který spadl do železničního zvedacího mostu," vysvětlil počátek nápadu Zabka.

Poté začali on a další spoluautor snímku Bobby Garabedian pátrat po vhodném místu se zvedacím mostem, který našli po hledání v Belgii, Německu, Maďarsku a Bulharsku v polském Štětíně. V Praze naopak našli vhodnou produkční Janu Králíkovou a herce Vladimíra Javorského. Zabka navíc v Praze získal pocit, jakoby "tu byl odjakživa doma".

Poslední věcí, která chyběla, byly peníze. "V poslední chvíli jsme na letišti potkali investora," řekl českým novinářům Zabka, jehož děda pocházel z Moravy. To byl pouze základ a další peníze přišly později od desítky osob a firem. "Nikdo nám neřekl, že chce peníze vrátit, ale my je vrátíme," prohlásil Zabka. "Vždy jsme našemu investorovi, když jsme ho potkali na letišti, říkali, že dosáhneme na Oscara ..."