Vydražený pastel ve středu večer místního času, na němž převažuje modrá barva, je jednou ze čtyř verzí Výkřiku a jedinou, která je v soukromých rukou. Další dvě verze patří Munchově muzeu v Oslu a ta nejvýznamnější je vystavena v Národní galerii v norské metropoli.

Nový majitel obrazu chce zůstat v anonymitě.

Aukční síň Sotheby´s očekávala, že by dílo mohlo být prodáno za něco více než 80 miliónů dolarů (1,5 miliardy korun). Sázková kancelář Ladbrokes byla ale přesvědčena, že se pastel prodá za více než 106,5 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun), což byl rekord za obraz prodaný v aukci, který od května 2010 držel Picasso.

Obraz Edvarda Muncha Výkřik

Obraz Edvarda Muncha Výkřik

FOTO: ČTK/AP

Když norský expresionista Munch maloval Výkřik, snažil se zachytit ztrápenou duši moderního člověka. "Šel jsem po cestě se dvěma přáteli - začalo zapadat slunce - obloha náhle krvavě zrudla - zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven - obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve - moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí - a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik," napsal autor na rám nyní prodaného obrazu.

Jeden ze čtyř existujících Výkřiků se ve středu večer místního času vydražil v New Yorku.

Jeden ze čtyř existujících Výkřiků se ve středu večer místního času vydražil v New Yorku.

FOTO: ČTK/AP

Vzácné dílo z roku 1895 prodával Nor Petter Olsen. Thomas Olsen, Petterův otec, koupil obraz od skandinávského obchodníka s uměním v roce 1937. Thomas patřil od 20. let 20. století k okruhu Munchových přátel.

Deset nejdražších obrazů v aukcích
autorobrazcena
Edvard MunchVýkřik119,9
Pablo PicassoNahá v sochařském ateliéru106,5
Pablo PicassoChlapec s dýmkou104,2
Pablo PicassoDora Maarová s kočkou95,2
Gustav KlimtPortrét Adély Blochové-Bauerové II87,9
Francis BaconTriptych, 197686,3
Vincent Van GoghPortrét doktora Gacheta82,5
Claude MonetJezírko s lekníny80,4
Auguste RenoirZábava v Moulin de la Galette78,1
Peter Paul RubensVraždění neviňátek76,7