Jak potvrdil Právu Ondřej Trojan režisér a producent filmu Želary, českého kandidáta na Oscara za nejlepší zahraniční film, cesta do Los Angeles byla poněkud dramatická: "Přiletěli jsme o tři hodiny později, než jsme měli. Při mezipřistání v Amsterdamu nás stihla sněhová bouře a my jsme museli sedět dvě a půl hodiny v letadle, než přijeli s rozmrazovačem, který odmrazil naše letadlo, abychom mohli opět vzlétnout."

Tím ale útrapy neskončily: "Když jsme přistáli v Los Angeles, trvalo nám asi další hodinu a půl než jsme se proboxovali z letiště skrz všechny jejich bezpečnostní kontroly, abychom potom v hustém tropickém dešti jeli autem další hodinu do hotelu," pokračoval v líčení Trojan. Podle jeho slov přijela celá delegace zcela vyčerpaná.

Po dlouhé cestě následovala schůzka k propagaci

"Hned po příjezdu jsme měli krátkou akční schůzku s naší PR agenturou, která spolupracuje se Sony a s níž jsme si ještě upřesnili náš program. Potom jsme odcházeli konečně spát, Aňa Geislerová přijela na letiště rovnou z nočního natáčení, takže byla na nohou 45 hodin, já jsem byla asi 30 hodin bez spánku. Takže i kdyby ten hotel byl jakýkoliv, spalo se nám krásně a rádo," doplnil Trojan.

Jeho slova dosvědčují, že kolotoč kolem Oscarů není jenom zábava a slavnostní večírky, ale i tvrdá práce. "Všechno už je dopředu připravené z Prahy, tady agenti pro nás dva měsíce pracují na propagaci filmu a připravili nám celý program a starají se o nás," vysvětlil Trojan, jehož po příletu podle jeho slov nepřekvapilo vůbec nic.

Sám nechtěl příliš spekulovat o vyhlídkách jeho filmu na zisk americké nejprestižnější ceny. "Informace jsou takové, že to bude velmi těsné. Tady kolují takové prognózy, že se největší souboj odehraje mezi filmem Invaze barbarů a námi. Proto se necháme překvapit, my jsme připravení na obě varianty. A stále platí, že Invaze barbarů je favoritem letošního ročníku v naší kategorii," uzavřel Trojan.