"Doba českého baroka není dobou temna, ale uměleckého kvasu," uvedl Bergman. Připomněl, že slavnosti Navalis navazují na původní barokní tradici, takže by v nadsázce mohl hovořit o jejich 284. ročníku.

Oslavy se budou konat na několika místech, vedle Strahovského kláštera také v Čepici u Sušice, přímo na hladině Vltavy nebo v chrámu svatého Víta. Slavnosti zakončí 20. května mše v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku.

Slavnosti na vodě doplňují liturgickou část oslav, jejímž vrcholem bude 15. května v předvečer svátku Jana Nepomuckého mše celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou v katedrále sv. Víta. Odtud se odebere procesí na Karlův most a religiózní část slavností zakončí bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. V ten samý večer se uskuteční barokní koncert na hladině Vltavy a regata historických a dračích lodí pod Karlovým mostem.

Během slavností Navalis bude požehnána socha Jana Nepomuckého z dílny Václava Česáka, která je určena pro školu v Ugandě a "podvodní" socha Petra Váni, která bude 19. května ponořena do svého původního místa ve Svatojánských proudech na dno slapské přehrady.

Pohled na Staroměstskou mosteckou věž

Navalis 2011

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

"Snažíme se Svatojánské slavnosti přiblížit lidem, proto je na všechny akce vstup zdarma. Výjimkou je vzhledem k její finanční náročnosti uvedení opery ve Strahovském klášteře," řekl Bergman. Cena vstupenek na operu zpracovávající epizodu z Vergiliovy Aeneidy činí od 800 do 1200 korun.

Světová premiéra barokní opery Enea in Caonia Johanna Adolfa Hasse (1699-1783) se uskuteční v podání mezinárodního souboru barokní hudby Hof-Musici v Letním refektáři Strahovského kláštera. Další informace k programu jsou na www.navalis.cz.