Knihovna, která sídlí v Praze, byla před lety založena po vzoru knihoven amerických prezidentů. Shromažďuje různé materiály o Václavu Havlovi. Po exprezidentově smrti na sklonku loňského roku se stala strážcem a vykonavatelem jeho odkazu, který podle zástupců knihovny nese vdova Dagmar Havlová. Instituce rovněž přebrala některé činnosti, které vykonávala Havlova kancelář.

Původní dramaturgické a programové schéma knihovna začala doplňovat o nové projekty, vázané na "ryze havlovská témata". Kromě vydávání knižních titulů půjde především o pořádání přednášek, studentských soutěží, scénických čtení a výstav.

Knihovna chce spoluorganizovat i akce s mezinárodním přesahem, jako jsou mezinárodní sympózia či umělecké a akademické projekty. Zdvihla se totiž velká vlna zájmu o Havlovo dílo, knihovna na to hodlá reagovat. Instituce by také chtěla působit jako hlavní informační centrum a kontaktní místo pro badatele. I proto chystá urychlení digitalizace archiválií.

Činnost knihovny sponzoruje nadace podnikatele Zdeňka Bakaly. Sídlí v Praze 2, v budoucnu je záměr, aby se přestěhovala na Hradčany do domu, který koupil Bakala. V plánu je teď jeho rekonstrukce.